Бюджет участі

62

Проекти перемогли в рамках Бюджету Участі 2017 на загальну суму близько 50 мільйонів гривень. 13 проектів вже реалізовано.

532

Проекти пройшло до другого етапу голосування в рамках Бюджету Участі 2018. Бюджетний фонд збільшено до 100 мільйонів гривень.

Завдяки Бюджету Участі будь-який житель міста може подати проект, пов’язаний з покращенням життя в місті, взяти участь у конкурсі, перемогти в голосуванні і спостерігати за тим, як його проект реалізують в рамках міського бюджету.

Деякі реалізовані проекти 2017 – реконструкція басейну гімназії «Діалог», інноваційні комп’ютерні класи для шкіл міста, заміна старого ліфта в поліклініці по вул. Ентузіастів 49, скелелазний комплекс в КПІ, розумний простір неформальної освіти Clever Space.

 

Громадський бюджет (бюджет участі, participatory budget) – важливий інструмент прямої, електронної демократії, який розвиває культуру самоврядування, участі населення у розвитку міста, його пріоритетів, ефективності міського бюджету. Як правило, бюджет участі – це частина коштів міського бюджету, щодо якої мешканці міста самостійно обирають на що їх витрачати шляхом голосування, результати якого мають пряму дію, незалежно від волі чиновників та депутатів. У різних містах світу (понад 1500), які розвивають культуру бюджету участі є різні підходи. Але в цілому всі ефективні моделі призводять до росту участі населення міст у їх розвитку, чисельності розумних громадян, податкової лояльності, росту соціального капіталу, індекс щастя, інвестиційної привабливості, успішності самих міст.

Від початку створення ініціативи Kyiv Smart City розпочалася робота щодо підготовки до впровадження Бюджету участі у Києві. Першим етапом стало ознайомлення киян з бюджетом Києва. Цьому сприяли два піонерські проекти для України:

 • “Відкритий бюджет” – он-лайн система (www.kyivsmartcity.com/projects/open-budget/), яка надає в реальному часі та ретроспективі можливість усім бажаючим слідкувати за доходами та витратами міського бюджету, у тому числі по розпорядникам бюджетних коштів (їх у Києві понад 2500);
 • “Бюджет участі” – інтерактивна модель бюджету міста, яка дала мешканцям Києва можливість краще зрозуміти бюджетне планування.

У 2015 році впродовж місяця, здійснивши всього декілька кліків на цьому сайті, кожен киянин міг збільшити та зменшити певні статті бюджету і бачити наслідки своїх потенційних бюджетних рішень. І, таким чином, робити свідому пропозицію щодо пріорітетів для бюджетування – охорона здоров’я, освіта, ЖКГ і т.ін.

Ми зібрали думки та пропозиції більш 1000 активних киян, а всі дані було передано на розгляд бюджетної комісії КиївРади, яка, в свою чергу, використала їх при формуванні бюджету.

У 2016 КМДА розпочала підготовку пілотного впровадження бюджету участі, як частини міського бюджету яка розподіляється шляхом голосування мешканців по проектам, які подають самі мешканці. 15 вересня 2016 року було видано відповідне розпорядження. На пілотне впровадження у 2017 році Київ виділив 50 млн грн (до 1 млн грн на 1 проект) і далі цю суму Громадського бюджету планується збільшувати.

Команда Kyiv Smart City активно на волонтерських засадах на основі сучасних методів організувала процес колективної роботи, щоб механізм Громадського бюджету став дійсно демократичним, інноваційним та ефективним для Києва. Координатором цього процесу став Центр розвитку інновацій (НаУКМА), який вже має успішний досвід впровадження у Києві сервісу електронних петицій (біля 400 тисяч користувачів). Також долучилися експерти профільних груп Реанімаційного Пакету Реформ та ГО “SocialBoost”.  

 • 19.10 на базі Kyiv Smart City Hub було організовано Перший воркшоп за участі представнкиів міських ГО/ініціатив та КМДА і КиївРади. Було 100+ учасників. За його результатами Сторони дійшли згоди про необхідність “перезавантаження” механізму Бюджету участі та його подальшу легалізацію рішенням КиївРади. (Резюме – тут.)
  • 20.10 КиївРада публічно підтримала вимоги громадськості. (Пост-реліз – тут.)
  • 21.10 КМДА внесла перші зміни у чинне положення. (Резюме – тут.) Зокрема, було продовжено термін подачі проектів на перше голосування до 6 грудня. Також змінено систему е-голосування (замість сканів паспортів – картка киянина, або BankID, або ЕЦП)
  • 23.10 представники KyivSmartCity, КМДА та ЦРІ (НаУКМА) представили початок роботи над новим механізмом на Громадському радіо. (Резюме – тут.)
  • 26.10 під час прес-конференції в Укрінформі КМДА оприлюднила згоду передати громадськості контроль за Бюджетом участі та стати сервісом для авторів проектів. (Повний відеозапис прес-коференції – за посиланням. Резюме – тут.)
  • 4.11 в Kyiv Smart City Hub відбувся 2-й воркшоп, на якому опрацьовується проект нового Положення про бюджет участі. Було 100+учасників та 600+долучилися он-лайн. (Відео-запис – тут. Резюме – тут.)
  • 16.11 та 17.11 у КиївРаді відбулася презентація-обговорення концепції нового Положення за участі депутатів та представників РДА (районних держ. адмінстрацій). (Див. – Презентацію та пост-реліз КМР.)
  • 25.11 представники КиївРади та ЦРІ (НаУКМА) представили-обговорили механізм Громадського бюджету для Києва:
  • 2.12 в Kyiv Smart City Hub відбувся 3-й воркшоп за участі керівництва КиївРади та КМДА за участі представників понад 100 ГО та 1000 громадян долучилися он-лайн. Було обговорено та консенсусом схвалено проект Положення про Громадський бюджет та основні параметри на 2017-18 роки, які виноситься на схвалення КиївРади. (Документи до обговорення  – тут. Відео-запис – тут. Пост-реліз КиївРади – тут. Пост-реліз KyivSmartCity – тут. Пост-інтервю Громадському радіо – тут.)

 

 • 14.12 внесено зміни до розпорядження КМДА – подовжено терміни експертизи поданих проектів та призначено голосування на період 27.12.2016-29.01.2017. При цьому, голосування буде 100% електронне (за допомогою BankID, картки киянина, ЕЦП), в якому зможуть взяти усі бажаючі  громадяни, які проживають, чи працюють у Києві. Ті хто досі не володіють жодним із необхідних е-інструментів, зможуть за 15хв. оформити безкоштовну картку у будь-якому відділенні системного банку (напр., Ощад, Приват);

 

 • 22.12 за відсутності голосів ПРОТИ  КиївРада схвалила Положення про Громадський бюджет. (Відео засідання – тут. Пост-реліз КиївРади – тут.)  
 • 27.12 розпочалося е-голосування (триватиме до 29.01.2017). До голосування допущено 321 проект (65% з поданих). Найбільше проектів (понад 55%) у категоріях – спорт, освіта, культура, ЖКГ.  (Більше інф. – тут.)
 • Е-голосуваня за 1-ий портфель проектів відбувалося на сайті “Громадський проект”, чи за допомоги в ЦНАП/РДА та офісах АЦСК “Україна” (безкоштовно видавалися ЕЦП) –  у відповідності до правил – https://gb.kievcity.gov.ua/about/rules. Покрокова інструкція для е-голосування – http://bit.ly/2iwK2Mc.
 • 16.01.2017 відбулася перша зустріч Авторів проектів з представниками від Мерії та організаторами громадських воркшопів, на якій домовлено обєднати зусилля у популяризації Громадського бюджету та у долученні Киян до е-голосування. Для координації організовано закриту фб-гурпу Громад.бюджет Києва: СПІЛЬНО.
 • 21.01.2017 проведено відкритий Форум громадських проектів (у Колонній залі Мерії), на якій представлено портфелі проектів від районів, організовано демонстрацію роботи сервісу з безкоштовної видачі ЕЦП та допомоги у е-голосуванні, організовано пряму трансляцію Форуму ТРК Київ. (Посилання на фб-подію. Відео-запис. Флеш-моб.)
 • 23-27.01.2016 – уповноважені Авторами представники від районів виступали у прямих ефірах на ТРК Київ (записи – тут) та інших медіа.  
 • 29.01.2017 в 24.00 завершилися 1-і е-вибори в Україні. Відвідування Киянами сайту проектів склало за січень понад 200 тис. Киян. З них, проголосувало 50+ тисяч Киянрекордна активність для України. Переможцями стали  62 проекти, 17 з яких отримали у підтримку понад 1 тис. голосів, а прохідний бар’єр склав 795 голосів (коли у Львові – 20). (Офіційні заяви КиївРади та КМДА. Новина від Української правди.)
 • 1.02.2017 друга зустріч Авторів та з представниками від Мерії та організаторами громадських воркшопів, на якій узгоджено порядок підготовки до реалізації топ-62 (проектів-переможців) та відповідальних за них РБК (розпорядників бюджетних коштів). Також КМДА та КиївРада обіцяють підтримку у просуванні інших проектів-учасників першого голосування, які зібрали 200 та більше голосів у свою підтримку. (Відео-запис – тут. Колективне фото.)     
 • 7.02 та 9.02.2017 – рішення Бюджетної Комісії та рішенням сесії КиївРади Бюджет м.Київ на 2017 рік доповнено списком громадських проектів-переможців. Йде узгодження з між РБК та Авторами планів реалізації проектів.
 • На черговій сесії КиївРад планується також затвердити параметри Громадського бюджету на 2017-18 рр. (ГБ-2), реалізація якого має розпочатися з квітня 2017 згідно Положення, яке було напарцьоване спільно з громадськістю та затверджене 22.12.2016 КиївРадою без жодного голосу “проти”.

 

Якщо ви бажаєте долучитися до команди експертів та громадських активістів, які опрацьовують новий механізм Бюджету участі, реєструйтеся за посиланням  – https://goo.gl/forms/KzubCuDjFQxeotQ73. Свої питання і пропозиції, будь-ласка, надсилайте на  адресу team@kyivsmartcity.com, або cidnaukma@gmail.com.

Стежте за анонсами наступних подій на нашій сторінці в Facebook – www.facebook.com/smartcitykyiv/ та на сайті Kyiv Smart City https://goo.gl/HZkICp.

Долучайтесь до спільноти Авторів громадських проектів www.facebook.com/groups/public.budget.Kyiv.SPILNO/  

 

Старт: Дати можливість громаді впливати на формування міського бюджету

Статус: Завершено