Філософія zero waste: споживай менше, сортуй правильно.

Філософія zero waste: споживай менше, сортуй правильно.

Кожна людина залишає після себе приблизно двісті кілограмів сміття на рік. Ми не відчуваємо цього і нам важко пов’язати особистий вплив на довкілля з підвищенням температури й забрудненням води та повітря. Але сміття нікуди не зникає.

Науковці сходяться в одному: глобальне потепління — результат життя людей. Це наслідок промисловості та сільського господарства, виробництва та споживання. Просто згадайте фото сміттєзвалищ, на фотографії тварин, скутих у пластику й залитих мазутом і нафтою. Нічого б такого не було, якби не ми самі. Тому нам це й виправляти.

Принцип zero waste говорить не тільки про те, щоб усі продукти використовувались повторно, або щоб сміття не потрапляло на смітник. Філософія «Нуль відходів» про те, що не треба споживати більше, ніж людині взагалі потрібно. Коли ви бачите на щось знижку в магазині, подумайте, чи дійсно воно вам потрібне. Чи встигнете ви з’їсти цей продукт, або чи будете користуватися товаром.

Те саме стосується й одягу та взуття. Старий одяг не обов’язково викидати, його можна віддати в пункти recycle, або ж віддати на благодійність. Так само можна говорити й про нову техніку. Якщо вам дійсно щось треба — купіть звичайно. Але коли є можливість полагодити телефон чи комп’ютер, то це буде дешевше і краще. Навіть якщо й купувати нову техніку, то хоча б стару здавати на утилізацію виробнику.

Але є і більш буденні речі. Якщо ви перестанете користуватися поліетиленовими пакетами, ви значно покращите екологічне становище. Пакети фантастично довго розкладаються, накопичуються в найнеочікуваніших місцях і майже третина всього сміття на звалищах — це упаковки.

Для круп та овочів є спеціальні багаторазові пакети з місцем для наліпки штрих-коду. А готову їжу із супермаркету можна покласти у свій контейнер, замість того, що дають у магазині. Так можна майже відмовитися від поліетилену й пластику. І більше не доведеться шукати вдома місце для пакета з пакетами.

Перевірте, чи є поблизу бювети з питною водою. Якщо є, то чи відповідають вони санітарним нормам. Тоді вам не доведеться купувати воду в магазині. Ви також можете встановити фільтр для води вдома і тоді взагалі не треба буде нікуди ходити. Перестаньте купувати маленькі пляшки води, просто набирайте вдома воду в свою металеву чи пластикову банку й носіть із собою.

Придбайте додому щось живе нарешті. Навіть пара квіточок на підвіконні, які ви щодня поливатимете, покращать вигляд квартири, трошки поліпшать повітря й розвинуть емпатію до природи. А ще догляд за чимось живим дисциплінує. Може, згодом зможете узяти собі домашню тваринку. До речі, краще не купуй тварин, а забери з притулку.

Читати: “Не купуй — забери з притулку”. Робити добрі справи легко!

Порошки та інші мийні засоби сильно забруднюють воду й річки. Настільки сильно, що поблизу зливних труб і очисних споруд просто не живе риба. Тому розвинуті країни переходять на безфосфатні мийні засоби. В Україні більша частина ринку порошків має концентрацію фосфатів 30–40 %, а в Європі — менше ніж 5 %.

Та й саме прання можна зробити екологічнішим. Користуйтеся пральною машинкою тільки тоді, коли у вас достатньо речей, щоб заповнити барабан. Не треба вмикати напівпорожню машинку. Пару шкарпеток завжди можна випрати самому. Та коли будете прати руками, вдягніть рукавички, щоб захистити шкіру. Ну і не використовуй дуже багато порошку.

Мийні засоби на кухні теж можна замінити. Більш екологічні засоби не набагато дорожчі. Якщо маєте стареньку газову плиту, то користуйтеся краще сірниками, ніж запальничкою. А взагалі краще придбайте мультиварку й перестаньте готувати на газі. Мультиварки швидше готують їжу, витрачають небагато енергії і зберігають більше поживних речовин. Але не забудьте вимкнути мультиварку з розетки, коли закінчите готувати. Нагадуємо, що більшість електроприладів споживають енергію в режимі очікування. Ви можете придбати автоматичні розетки та подовжувачі з вимикачем, щоб не треба було щоразу витягати вилку з розетки. Те саме стосується телевізора, мікрохвильової печі, ноутбука, зарядного пристрою для телефону. До речі, якщо надумаєте купувати новий комп’ютер, краще придбайте ноутбук. Вони значно економічніші, ніж персональний.

Дуже багато всього, що є в нас удома, можна переробити. Для цього треба лише посортувати сміття, а не просто викидати його на одне звалище. Майже весь папір можна здавати на вторинну переробку, чи використовувати вдруге вдома. Більша частина відходів дійсно може стати сировиною при належному повторному застосуванні. Сортування сміття дозволяє скоротити обсяги відходів, що надходять на звалища. Саме тому громадські сортувальні станції є необхідними для збереження довкілля. Книжки, зошити, картонні коробки, це все можна здати на повторне застосування. І водночас зберегти ліси.

Скляну тару просто необхідно здавати на перероблення. Скло розкладається понад тисячу років, але процес його перероблення найпростіший з-поміж усіх інших видів відходів. Те саме стосується алюмінієвих бляшанок. Звичайно, і пластик теж треба відділяти від іншого сміття. Здавати на перероблення лампочки з батарейками — узагалі обов’язок кожного.

Невеличка проблема із сортуванням сміття полягає в тому, що папір, скло, пластик бувають різні. І всіх їх треба по-різному перероблювати. Тут вам допоможе мобільний застосунок «Сортуй». Завантажити безкоштовно його можна з App Store і Google Play.

 

 

Не забудьте про великі побутові прилади й усілякі електронні дрібнички. Не треба просто викидати старий монітор, відеомагнітофон чи холодильник на звалище. Та й навушники, телефони й інші гаджети. Краще здати такі речі на перероблення. У деяких із них є важкі метали та інші шкідливі речовини, після яких земля відновлюється дуже сутужно. До того ж, краще користуватися багаторазовими акумуляторами, аніж батарейками. Одна батарейка забруднює 20 м2 землі.

До сортування можна залучити весь будинок. Це дуже зручно зробити, якщо ви вже оформили ОСББ. Тоді достатньо знайти компанію, яка буде вивозити ваше вже сортоване сміття. Треба тільки проконтролювати, щоб вони вивозили його не на одне звалище. Але таких компаній у Києві достатньо, треба тільки пошукати в інтернеті.

Щодо енергоефективності, на даху вашого будинку ви можете станцію сонячної енергії, як у Барселоні. Якщо ви живете у багатоквартирному будинку, то повністю відмовитися від електроенергії з центральної мережі не вийде, але помітно зекономити можна. Процес встановлення насправді не такий вже й складний і займає до шести місяців. Якщо у вас вже оформлене ОСББ — навіть швидше. До того ж на ОСББ можна оформити державний кредит.

Читати: Як економити на оплаті житлово-комунальних послуг: нотатки smart-киянина

Здати сміття на станціях сортування ГО “Україна без сміття”, ви можете за адресою: вул. Саперно-Слобідська, 25/47 (Пн-Вт — вихідні дні. Ср-Пт 14:00-20:00. Сб-Нд 10:00-16:00). А за адресами вул. П. Калнишевського, 2; вул. Здолбунівська, 4; вул. Т. Драйзера, 8 здаючи сміття, орієнтуйтесь на наступний графік: Пн вихідний день. Вт-Пт 17:00-21:00. Сб-Нд 10:00-16:00.

Євгенія Аратовська, лідерка проекту “Україна без сміття” прокоментувала: “Сортування сміття — це культура яка формує звички жителя smart міста. Варто лише почати і ви вже ніколи не відмовитесь від цього. Якщо кожна людина почне з себе, разом ми зможемо зберегти цілу планету”.