Транспорт майбутнього: на що чекати людству через 5, 10 і 25 років

Транспорт майбутнього: на що чекати людству через 5, 10 і 25 років

За останні сто років людство зробило неймовірний стрибок у технологічному розвитку. Це дозволило нам значно швидше обробляти інформацію, виконувати будь-яку роботу та пересуватися світом. Британська компанія The Economist Intelligence Unit (EIU), що займається економічним прогнозуванням, дослідила, яким буде транспорт у найближчі 5, 10 і 25 років.

Через 5 років: автомобілі без водіїв

Перші спроби створити безпілотний автомобіль, тобто такий, що не потребує участі водія, були зроблені ще в 1980-х роках. Такі експерименти проводили в США та Німеччині. Відтоді чимало автоконцернів розробили прототипи подібних транспортних засобів, які вже зовсім скоро можуть переповнити дороги в усьому світі.

Прогнози різняться, але більшість представників галузі погоджуються, що безпілотні вантажівки, таксі та автобуси почнуть масово використовувати вже до кінця наступного десятиліття, а автомобілі — починаючи з 2025 року. Зокрема, свої прототипи вже почали тестувати Tesla, Toyota, Ford, Volvo, Renault та інші виробники, а сервіси роботаксі з’явилися в Дубаї, Токіо, Лас-Вегасі, Сіднеї та США. За прогнозами банку UBS, вартість поїздок на такому таксі знизиться на 80 %.

Сьогодні частка безпілотних машин на дорогах мінімальна, а кредит довіри до них не надто високий. Проте спеціалісти стверджують, що інтеграція таких автівок у транспортну систему міст неминуча. По-перше, такі автомобілі швидше реагують на появу перешкод на дорозі та уникають аварійних ситуацій. По-друге, вони не порушують правил дорожнього руху. І по-третє, вони мінімізують виникнення заторів.

Через 10 років: літаючі потяги

Технологія магнітної левітації, або маглев, існує вже кілька десятиліть. Вона полягає в тому, що потяг рухається завдяки силі електромагнітного поля й, на відміну від традиційних потягів, не торкається поверхні рейок. Поки що маглев є туристичною цікавинкою, як у випадку з потягом, який курсує між Шанхайським міжнародним аеропортом Пудун та станцією на околиці міста. Однак у середині 2020-х років у Японії планують відкрити першу магнітно-левітаційну лінію — Chuo Shinkansen. Вона з’єднає Токіо, Нагою й Осаку.

Можливість будівництва подібних ліній упродовж наступних 20 років розглядають ще з десяток країн світу, зокрема Велика Британія, Німеччина, США, Китай, Індія та Малайзія. Найбільша перевага таких потягів — висока швидкість руху (до 603 км/год).

У 2013 році Ілон Маск презентував концепцію «п’ятого» виду транспорту (після потяга, літака, автомобіля й корабля) — Hyperloop, або гіперпетля. Вона матиме вигляд наземного трубопроводу, усередині якого зі швидкістю від 480 до 1220 км/год їздитимуть транспортні капсули. І маглев, і гіперпетля можуть стати альтернативним видом транспорту вже до кінця 2020-х років. Проте, на відміну від безпілотних автомобілів, ці технології потребують будівництва нової транспортної інфраструктури.

Через 25 років: індивідуальний підхід і захист даних

Яким буде транспорт у 2040-х роках, якщо економічні й інші обмеження будуть усунені? В ідеалі всі його види, включно з маглев і гіперпетлею, будуть швидшими, ефективнішими та безпечнішими. Є також припущення, що транспорт майбутнього буде кастомізованим, тобто пристосованим до потреб певної групи користувачів. Це, ймовірно, потребуватиме постійного оновлення поїздів, літаків, автомобілів та самої інфраструктури, але забезпечить максимальний комфорт у дорозі. Найголовнішими інструментами досягнення цієї мети стануть інтернет речей (IoT), великі дані та штучний інтелект. Та оскільки пасажирам доведеться ділитися величезним обсягом особистих даних, розробникам транспорту майбутнього доведеться придумати, як їх захистити. Поки що опитування показують, що стурбованість людей щодо конфіденційності даних досить висока.

А ось дізнатися більше про найновітніші тенденції в транспортній системі, а також узяти участь у тест-драйві електрокарів і гібридів можна буде на KYIV SMART CITY FORUM 2019. Це один з наймасштабніших заходів у Європі, що присвячений розвиткові розумної міської інфраструктури. Він відбудеться 1 жовтня у КВЦ «Парковий».

Понад 50 українських і закордонних фахівців поділяться досвідом розбудови міської архітектури, впровадження сучасних інновацій, прозорого управління містом, а також інструментами розвитку транспортної інфраструктури, креативної економіки, екології та освіти. Приходьте за корисною інформацією, новими враженнями та натхненням. Квитки можна придбати ТУТ.