ТОП-10 документальних фільмів про Землю

Десятка документальних стрічок, які нагадають вам про реальний світ у якому ми живемо, з усіма його прекрасними надбаннями та негативними наслідками. Це привід не тільки дізнатися більше про наш спільний Дім, але й задуматися над звичними речами, явищами та вчинками, які ми зазвичай сприймаємо як належне.

Окрім цього, документальні фільми – це неймовірний інструмент навчання і розширення знань у важливих питаннях за максимально комфортних умов. Тобто вдома в теплому ліжку.

1. «Барака» (1992)

«Барака» в перекладі з арабської означає «благословення», а в перекладі з перської – «благодіяння» або «блаженство». Саме останнє відчуваєш, дивлячись на кадри, які, в поєднанні зі спеціально написаної для фільму музикою, занурюють глядача в чарівну атмосферу спокою і гармонії. У цьому фільмі немає звичних для глядачів діалогів і закадрового голосу. Немає навіть сюжету. Але за півтори години перед очима проноситься цілий світ: найвіддаленіші і екзотичні місця на планеті змінюються густонаселеними містами, блаженний спокій – хаосом, а дика природа – урбаністичними пейзажами. Творці фільму, Рон Фріке і Марк Меджідсон, разом з командою з трьох осіб за 14 місяців побували в 24-х країнах, щоб показати нам світ у всьому його різномаїтті і красі. Знятий більше двадцяти років тому, фільм справляє на глядачів незабутнє враження навіть сьогодні.

2. «Птахи» (2001)

Тільки-но вийшовши на широкі екрани, фільм моментально став сенсацією. І це не дивно, адже раніше ніхто і ніколи не знімав птахів під час польоту. А ось французу Жаку Перрену і його команді це вдалося. Спеціально для зйомок були розроблені надлегкі літальні апарати, здатні літати зі швидкістю і на висоті птахів. Крім того, вся наявна техніка була максимально вдосконалена, адже часом доводилося знімати в арктичному холоді, в тумані, на болотах. Понад 500 людей з різних країн світу працювали над фільмом цілих чотири роки. Але результат того вартий. Вперше в історії глядачі могли спостерігати за життям перелітних птахів з різних куточків планети, при цьому відчуваючи себе ніби в центрі зграї. У 2003 році картина була номінована на «Оскар» як кращий документальний фільм.

3. «Земляни» (2005)

На відміну від попередніх, цей фільм не рекомендується до перегляду дітям, вагітним і людям зі слабкою психікою, так як в ньому присутні жорстокі сцени насильства над тваринами. Але іншого способу достукатися до глядачів творці картини не знайшли. «Земляни» – документальна стрічка про те, як людина жорстко експлуатує тварин для одомашнення, розваг, наукових досліджень або з метою виробництва одягу і їжі. У 1999 році режисер фільму Шон Монсон почав працювати над соціальною рекламою про стерилізацію домашніх вихованців. Сцени, які він відзняв в притулках для тварин в районі Лос-Анджелеса, настільки вразили його, що він вирішив знімати далі, не обмежуючись одними лише притулками. В результаті на світ з’явився фільм «Земляни», де глядачі можуть побачити «закулісся» розплідників, зоомагазинів, виробничих ферм, боєнь, магазинів, які торгують одягом зі шкіри та хутра, цирків і дослідницьких лабораторій.

4. «BBC: Планета Земля» (2006)

Це найдорожчий і масштабний документальний фільм з коли-небудь створених BBC. На нього було витрачено 16 мільйонів фунтів. Він налічує 11 епізодів, кожен з яких представляє собою масштабне висвітлення різних природних умов на Землі. В кінці кожного 48-хвилинного епізоду присутній 10-хвилинний додаток, який доповнює серію і розповідає про зйомки будь-якої сцени даного фільму. Глядач зможе своїми очима оцінити унікальну красу нашої планети, відвідати темні і незвідані морські глибини, підкорити найбільші гірські вершини і спуститися в глибокі і загадкові печери. Родзинкою цієї документальної стрічки є використання режиму надшвидкісної зйомки і особлива деталізація зображення.

5. «Незручна правда» (2006)

Фільм був знятий за участю відомого американського політика, кандидата в президенти Альберта Гора, який доступною для глядачів мовою розповідав про проблему глобального потепління і про ті серйозні наслідки, які чекають людство в найближчому майбутньому, якщо не обмежити зростання викидів в атмосферу вуглекислого газу, викликаного діяльністю людини. Фільм вийшов в прокат в травні 2006 року, а вже в листопаді його збори перевищили за 20 мільйонів доларів. Американський інститут кіно назвав його однією з найбільших подій року, а сам фільм став першою і поки єдиною документальною стрічкою, що отримала два «Оскара» (за кращий документальний фільм і кращу пісню)

6. «Одинадцята година» (2007)

А до створення цього фільму доклав руку сам Леонардо Ді Капріо. Шанувальники актора знають, що в ранньому дитинстві Лео мріяв стати океанологом або біологом і весь час читав книги про дельфінів і китів. Ставши багатим і знаменитим, він вирішив внести значний вклад у збереження природи і життя в ній. У 2007 році його компанія Appian Way випустила документальний фільм «Одинадцята година», в якому Леонардо Ді Капріо, як і Альберт Гор, розповів про небезпеки глобального потепління та способи реабілітації екосистем нашої планети. «Я б хотів зробити світ кращим – впритул зайнятися проблемами навколишнього середовища, – каже актор. – Це надзвичайно важливо для кожної людини. Наприклад, на даху мого будинку – сонячні батареї. У мене гібридна машина, яка викидає на 75% менше вуглекислого газу, ніж звичайна. Такі ж авто я купив матері, батькові і його новій дружині ».

7. «Століття дурнів» (2009)

Від класичних документальних фільмів творіння Франні Армстронг відрізняється тим, що в ньому дія відбувається в недалекому майбутньому, а саме в 2055 році, коли глобальне потепління вже губить людство: Лондон затоплений, Сідней горить, Лас-Вегас перетворився в пустелю, Амазонські ліси згоріли, Індія постраждала в ядерній війні. Головний герой фільму – неназваний Архіваріус, який вивчає архіви, щоб зрозуміти, коли почалися незворотні зміни і чим вони були викликані. Його мета – залишити послання тим, хто, можливо, виживе. В поле зору Архіваріуса потрапляють історії шести людей, що жили на планеті Земля на початку 21 століття. У 2009 році фільм був номінований на премію British Independent Film Award в категорії «Кращий документальний фільм».

8. «Будинок: Історія подорожі» (2009)

А в створенні цього шедевра брав участь Люк Бессон. У співпраці з всесвітньо відомим фотографом дикої природи Яном Артюс-Бертраном йому вдалося показати красу нашої планети і … наслідки руйнувань, завданих їй діяльністю людини. Весь фільм знімався з вертольота. За 18 місяців знімальна група побувала в 53-х країнах світу. При цьому в деяких країнах, наприклад, в Китаї і Саудівській Аравії, режисерові було відмовлено в проведенні повітряної зйомки. В Індії половина відзнятих матеріалів була конфіскована, а в Аргентині Артюс-Бертрана і його помічникам довелося провести тиждень в тюрмі. Прем’єра фільму відбулася 5 червня 2009 року, у Всесвітній день навколишнього середовища. Картина одночасно транслювалася на найбільших майданчиках 87-ми країн світу. Фільм був створений спеціально як заклик до об’єднання для порятунку майбутнього нашої планети, тому він поширюється безкоштовно. «Та прибуток, яку ми очікуємо від фільму, обчислюється не в доларах або євро, а в кількості людей, які подивляться фільм, які задумаються», – заявив режисер.

9. «Самсара» (2011)

Майже через двадцять років режисер «Бараки» Рон Фріке подарував світові новий шедевр. «Самсара» в перекладі з санскриту означає «безперервний потік» – повторюваний цикл народження, життя, смерті і переродження. Фільм знятий повністю на 70-міліметрову плівку і являє собою півторагодинну подорож по найзахопливішим місцям планети. Дія «самсара» переносить глядача на священні землі і в зони стихійного лиха, в серці промислових об’єктів і природних чудес. Фільм створювався більше 5 років і знімався в 25-ти країнах світу. Протягом декількох років творці фільму намагалися отримати дозвіл знімати в Північній Кореї, але в кінцевому підсумку їм було відмовлено.

10. «Сміття» (2012)

Разом з актором Джеремі Айронсом творці цього фільму вивчають небезпеку забруднення землі, повітря і води відходами і вплив цього забруднення на харчовий ланцюжок і навколишнє середовище. Стрічка розкриває дивовижні факти, що стосуються серйозної загрози нашому здоров’ю. Вона побудована у формі глобальної розмови між Джеремі Айронсом і жителями нашої планети – від Ісландії до Індонезії. Серед співрозмовників – вчені, політики і прості люди, чиє здоров’я і спосіб життя постраждали від проблеми забруднення навколишнього середовища відходами.

За матеріалами: tele.ru

Інші записи

Досліджуємо розвиток велосипедної інфраструктури Києва за 2018 рік

Команда Kyiv Smart City розпочинає нове дослідження зі збору даних про велосипедну інфраструктуру Києва, що з’явилася за 2018 рік, щоб отримати актуальну картину стану розвитку велосипедної інфраструктури та оновити дані на велопамі. Мапа велосипедної інфраструктури Києва — цифровий сервіс з відкритими даними на базі інформаційно-аналітичної системи «Майно». — спільний проект ініціативи Kyiv Smart City та […]

Детальніше

Ініціатива Kyiv Smart City підготувала для киян та гостей столиці аудіо-гід для музею “Пирогово”

Останні теплі дні — гарний привід, щоб подивитися мальовничі пейзажі передмістя. За 15 хвилин від Києва розташувався Національний музей народної архітектури та побуту «Пирогово». Тут зібрані хати, господарчі споруди, церкви та вітряки, тварини і рослини з усієї України. Музей з 1969 збирав і перевозив до себе пам’ятки культури і природи, щоб достовірно відобразити життя українського […]

Детальніше

Встигніть купити квиток на Kyiv Smart City Forum 2018!

Запрошуємо стати учасником події неймовірних для країни масштабів – KYIV SMART CITY FORUM 2018. Захід відбудеться 31 жовтня в КВЦ “Парковий”. Кращі експерти, технологічні кейси від вендорів, бізнеси в галузі креативної економіки, досвід впровадження конепції smart city в Україні та світі. Якщо ви цікавитеся міською тематикою – ця подія для вас! KYIV SMART CITY FORUM 2018 […]

Детальніше