Технології Blockchain у побудові розумних міст: Марлоус Помп про досвід Нідерландів

Технології Blockchain у побудові розумних міст: Марлоус Помп про досвід Нідерландів

Нідерланди приділяють значну увагу блокчейну: можливості застосування технології цікавлять і державний сектор, і представників бізнес-спільноти. Це підтверджує опублікована нещодавно Національна програма блокчейн-досліджень і десятки пілотних проектів, які вже сьогодні працюють у країні. У рамках Kyiv Smart City Forum 2018 Марлоус Помп, керівниця блокчейн-проектів в уряді Нідерландів, розповіла про досвід країни у впровадженні інноваційних рішень та розкрила деталі роботи зі стартапами, заснованими на технології блокчейн:

У Нідерландах державний сектор стимулює розвиток блокчейну. Ми почали працювати з цією технологією у 2016 році. Завдяки співпраці з міністерствами, муніципалітетами, земельним реєстром та податковим агентством ми розробили стратегію розвитку та запустили понад 35 пілотних проектів. Запуск пілотних проектів відбувався у декілька етапів. Перший раунд охопив десять міністерств. Другий — десять міст. А у третьому ми скомбінували усі напрацювання. То що ж ми зробили?

Кожна організація обрала певну тему, з якою хотіла працювати. Моя команда обрала підтримку стартапів на блокчейні. Ми об’єднали вже наявні в країні стартапи, презентували їм своє бачення роботи, а представники стартапів продемонстрували власні ідеї щодо нових процесів і проектів, які можна імплементувати в майбутньому. Після цього ми сформували декілька команд із представників бізнес-сектору, уряду та стартапів — і вони почали активно співпрацювати. Протягом кількох місяців вони вирішували конкретні кейси, а потім презентували свої ідеї та прототипи, засновані на технології блокчейн.

У Нідерландах співпраця між урядом та приватними підприємствами є дуже важливою. Саме тому міністерство економіки запустило блокчейн-коаліцію, де уряд, корпоративні організації та стартапи співпрацюють у розробці технологій блокчейн. У нас є кілька напрямків діяльності. Робочі групи працюють над розробкою правових питань та безпекою. Також ми обрали п’ять конкретних напрямів: ідентифікація особистості, пенсії, логістика, видача дипломів та освітніх сертифікатів, а також субсидії. Ці п’ять тем ми будемо впроваджувати на загальнонаціональному масштабі.

Майже у кожному проекті треба працювати з іншими країнами. Наприклад, немає сенсу опрацьовувати питання ідентичності лише у одній країні. Саме тому ми активно налагоджуємо питання міжнародної співпраці. Минулого року ми провели першу комісію у Сінгапурі, а з наступного тижня запускаємо трирічну програму співпраці з розвитку технології блокчейн.

Ми також багато працюємо з міжнародними організаціями, як-от ООН та Світовий банк. Вони допомагають масштабувати найкращі проекти. Нещодавно ми написали книгу про правові аспекти блокчейну  — кожен може скачати її безкоштовно на сайті https://www.blockchainpilots.nl.

Кілька прикладів проектів, які ми куруємо. Наприклад, ми намагаємося дізнатися як можна пов’язати інтернет речей та блокчейн. Ми розробили розумне освітлення із сенсорами, які миттєво сповіщають про поломку ліхтаря, відтак для ремонту до нього оперативно відправляється бригада.

Для складніших проектів може знадобитися штучний інтелект. Наприклад, ми запровадили блокчейн у вантажних безпілотних автомобілях, які рухалися караванами. Впровадження такого проекту дозволило знизити кількість заторів, а також зекономити кошти. Блокчейн також використовувався, щоб розрахуватися за рух платними дорогами та парковку.

Блокчейн знайшов своє місце і в енергетичному секторі, у передачі енергії між користувачами. В одному з районів Амстердаму ми побудували проект «Джульєтта». Мешканці чи організації в цьому районі тепер можуть продавати один одному надлишок електроенергії, яку сонячні панелі виробляють на дахах їхніх будівель.

У місті Зюйдхорн (Zuidhorn) на півночі Нідерландів блокчейн впроваджується у механізм субсидій для людей, які заробляють недостатньо. Ці субсидії можуть бути витрачені на те, щоб діти змогли ходити до спортивного гуртка, або отримати знижку на придбання велосипеду. Блокчейн дозволяє автоматизувати цей процес виділення коштів державою і не витрачати додатковий час на перевірку по завершенню проекту.

Один із напрямів, які ми будемо намагатися масштабувати, пов’язаний з ідентифікацією людини. У містах Утрехт та Ейндговен ми впровадили можливість ідентифікувати особу за допомогою мобільного телефону. Завдяки цій розробці можна довести, що ви старші 18 років, водночас не розкриваючи іншу персональну інформацію. Це перший етап. Наступний етап полягає в обміні цими даними між Нідерландами і Канадою, а також Нідерландами і Сінгапуром, щоб люди могли легше і ефективніше перетинати кордони.

У нашій країні ми вважаємо блокчейн дуже корисною технологією й застосовуємо її у різноманітних сферах, як-от транспорт, медицина, логістика тощо. Це дозволяє автоматизувати збір даних та захистити їх від неналежного використання. Але ми також досліджуємо і те, як злочинці використовують блокчейн та біткоїни. Це для нас також є актуальною темою.

 

Дізнатися більше про технологію блокчейн та її застосування у державному управлінні ви можете вже 21 листопада у Kyiv Smart City Hub, де відбудеться Blockchain meetup від Kyiv Smart City спільно з NEM Ukraine.

Дата: 21 листопада 2018 року.
Місце проведення: Kyiv Smart City Hub, Академіка Глушкова 1, павільйон №5.
Реєстрація обов’язкова >> http://bit.ly/2QKr716