Стратегічне планування та роль жителів у розбудові smart-міста: Даніела Альмейєр про досвід Австрії

Стратегічне планування та роль жителів у розбудові smart-міста: Даніела Альмейєр про досвід Австрії

Даніела Альмейєр — архітекторка, урбаністка, директорка студії планування Raumposition в Австрії. Її компанія займається розробкою унікальних проектів міського планування та регіональних стратегій розвитку. У рамках Kyiv Smart City Forum 2018 Даніела розповіла про зв’язок стратегічних проектів із рівнем комфорту життя, а також про важливість залучення жителів до процесів дизайну та реалізації змін на прикладі Відня:

Що таке концепція розумного міста? Це найбільш обговорювана тема, коли ми говоримо про розвиток міст і міське планування. Розумне місто — певний стандарт, якого прагнуть досягти. Сьогодні більшість міст, які швидко розвиваються чи-то у Європі, чи у Південній Америці, слідують за цим шаблоном. Київ, Лондон, Токіо, Нью-Йорк — усі намагаються бути містами-лідерами у впровадженні концепції smart. Відень — не виняток.

Відень став однією з найсильніших моделей для інших європейських міст. Стратегію розумного міста було започатковано ще у 2011 році. Відтоді столиця Австрії щодня демонструє власний досвід успішного втілення програми міського розвитку.

Що ж роблять розумні міста? Нічого особливого, крім того, що покращують життя своїх мешканців та ефективно розподіляють власні ресурси. Для процесу міського планування думка звичайних жителів надзвичайно важлива і ми повинні залучати містян до активного обговорення.

Давайте зробимо невеликий тур до Відня. Один із наших проектів розумного міста називається Seestadt aspern. Відень стикається з багатьма викликами, адже дуже швидко зростає і розвивається. Ми показуємо одні з найкращих темпів розвитку у Європі, тому нам треба створити більше простору для життя. Міська влада вирішила створити абсолютно новий район Відня, в 15-ти кілометрах від центру міста. Розрахований цей район на 20 тисяч мешканців та 20 тисяч робочих місць. Так би мовити, нове місто в межах міста. І міська влада намагається зробити цей простір також розумним.

Що означає бути смарт-містом у Відні? У який спосіб працює стратегія і що вона означає, коли ми створюємо повністю новий район міста? Я би хотіла сфокусуватися на кількох аспектах. Бути розумним містом означає не просто забезпечувати містян житлом. Ми повинні заохочувати гібридність. Це означає, що ми використовуємо розумний міський розвиток та розумне міське планування. Тобто, головна мета цього району — зробити територію різноманітною, аби відкрити якомога більше можливостей, знайти максимально гнучкі способи використання міського простору. І, звичайно, активувати всі міські зони та зони першого поверху, щоб максимально використати інфраструктуру будинків.

Думаю, що всі ми, архітектори та планувальники, знаємо — недостатньо просто намалювати карту і позначити територію, яка ймовірно буде відкрита для міського використання. І зрозуміло, що для впровадження варіативності використання та створення нових моделей активації простору потрібна велика кількість енергії і нових підходів у міському розвитку. Нам потрібно переконатися, що внутрішній та зовнішній простори будуть гармонійно співіснувати. А також потрібно впевнитися щодо безперешкодного співіснування між соціально-відповідальними проектами та проектами, які контролюються урядом.

Ось кілька прикладів, як виглядатиме цей район. Тут зображена одна з найвідоміших крамниць у Відні. Це невелика книгарня, але вона дуже чітко спеціалізована. Агентство, яке проектувало цей район, використовувало нові стратегії, щоб створювати нішеві книгарні поза межами міста. Такий підхід дозволяє створювати красиві і трендові заклади, які притягували би людей з центру міста.

Розумне місто означає докладати велику кількість зусиль, щоб створювати якісні громадські простори і не тільки. Ми у Відні розуміємо, що публічний простір — це платформа для міського життя, місце для громадян. Тому такі місця відіграють надзвичайно важливу роль у розвитку міських районів. Важливо, щоб міська влада визначила розбудову громадських просторів як перший основний крок у будівництві районів. Завдяки продуманному міському простору люди будуть гуляти, зустрічатися, спілкуватися один з одним, а це надзвичайно важливо для високого рівня комфортного життя.

Розумні міста передбачають не лише гібридність у контексті використання, але також створення варіацій в межах однакових груп використання. Наприклад, коли ми говоримо про питання житлового фонду, то Seestadt aspern створює не тільки соціальне житло, чи приватно профінансоване будівництво, але й відкриває простір для кооперативних конструкторських груп і кооперативних проектів. Це група людей, які активно один з одним співпрацюють. Вони залучають інвесторів, архітекторів та інших спеціалістів. Суть полягає у тому, що від початку будинок планується під потреби конкретної спільноти. У такий спосіб запроваджуються ті стандарти, які важливі саме для окремої групи людей. Це новий рівень якості роботи та якості життя.

Ще один аспект розумного міста — мобільність. Seestadt aspern також зробив експеримент. Ще до того, як будувався перший котлован для першого будинку, місто вклало велику кількість грошей для під’єднання району до міської мережі громадського транспорту. Була створена нова лінію метро, бо ще на етапі планування зрозуміли, що якщо не запрацює система громадського транспорту, то люди почнуть використовувати власні автомобілі. Сьогодні ж майже 40% мешканців цього району користуються громадським транспортом. Звичайно, побудова такої системи потребує комплексного розуміння і аналізу проблеми. Ще 40% людей використовують для щоденного пересування велосипед. І тільки 20% користуються автомобілем чи мотоциклом/мопедом.

Інша стратегія мотивації людей до користування громадським транспортом замість автівок, це відсутність приватних парковок. У Відні місця для паркування організовано централізовано, є наземні і підземні парковки, гаражі. Але розташовані вони далі, ніж найближча зупинка громадського транспорту. Тому мешканці звикають, що комфортніше дістатися до необхідної зупинки громадським транспортом, або й прогулятися, аніж їхати власним автомобілем.

У нас є Seestadt-карта, яку можна використовувати у різних видах громадського транспорту. І ще один вирішальний аспект — на вулиці немає парковок. Що це означає? У нас з’являється абсолютно новий вимір відкритих громадських просторів, тому, що є дійсно велика міська територія яка використовується для ландшафтного дизайну, висадки дерев. Та й взагалі, краще забезпечити кращу якість перебування надворі, аніж перенасичувати такий простір автомобілями.

Ідея smart-управління містом у моєму розумінні полягає в наступному: це стратегічний і розумний підхід до керування міста загалом, а також соціально-інклюзивний підхід до розробки і розвитку, що стосується мобільності, технологій, енергосектору та міського планування. Розумному місту потрібно перейняти на себе роль публічного простору. Про це ніколи не можна забувати. І, звичайно, один із основних аспектів smart city це гібридність — гнучке використання міського простору.

Я вірю в інноваційну програму міського розвитку як технологічну, так і соціальну. Розумне місто вимагає радикального переосмислення звичайних встановлених конвенційних підходів та культур. Від питань благоустрою і до надання повноважень звичайним жителям. Від житлового району до гібридного міста. Від визначених компетенцій до спільної відповідальності. Від сталих непорушних планів до процесів, що пов’язані з відкритою інфраструктурою. І від масштабу архітектури до масштабу інноваційного, екологічного та комфортного міста.