Секрети ефективного запам’ятовування: ейдетика у рамках курсу Soft Skills.

Секрети ефективного запам’ятовування: ейдетика у рамках курсу Soft Skills.

12 грудня в рамках проекту Soft Skills від Kyiv Smart City School відбувся майстер-клас “Як запам’ятати, щоб згадати?”. Учасники майстер-класу дізналися, на чому базується наша пам’ять, які вправи допомагають засвоювати більше інформації та як покращити свою здатність запам’ятовувати для роботи, побуту і навчання. Спікером стала Калачикова Олена — методист-тренер з ейдетики та мнемотехніки з 18 роками стажу.

Сильна пам’ять — запорука успіху у будь-якій справі. Наш мозок, як і будь-який інший м’яз тіла, потребує щоденної зарядки, навантаження та прокачки. У тренуванні  навичок запам’ятовування допомагає ейдетика — унікальна ігрова методика, яка підходить як дітям, так і дорослим. Методика дозволяє будь-яку інформацію — прочитану або почуту — уявляти картинками та перекладати на образи. У такий спосіб ми розвиваємо не тільки пам’ять, а й концентрацію уваги і креативність, нестандартність мислення.

Завдяки побудові асоціацій та образів між новим матеріалом та отриманими знаннями інформація засвоюється краще. Чим більше зв’язків між старою та новою інформацією, тим простіше буде згадати новий матеріал. Основний секрет ефективного запам’ятовування простий: коли людина у своїй уяві з’єднує кілька зорових образів, мозок фіксує цей взаємозв’язок. І надалі при згадуванні одного з образів мозок відтворює і решту пов’язаних асоціацій.

Як запам’ятовувати більше? Потрібно регулярно тренуватися. Треба активно залучати нашу пам’ять до різних процесів та постійно її розвивати. Адже коли ми йдемо в магазин — складаємо список необхідних покупок, плануємо справи і зустрічі — пишемо про них у записнику, номери телефонів — автоматично вносимо у книгу контактів. У таких ситуаціях наша пам’ять не включається в процес і починає лінуватися. Не варто забувати про прогулянки на свіжому повітрі. Мозок отримує нові стимули у вигляді запахів, відчуттів, звуків і “тренується”, пригадуючи, чи зустрічав їх раніше.

Небезпечний ворог нашої пам’яті — рутинна робота. Якщо робити однакові дії кожного дня, виконувати однакові процеси щотижня, мозок перестає отримувати стимули та мотивацію. Через таку монотонність обробка інформації сповільнюється, і вивчати нові факти та інформацію стає складніше. Спробуйте змінити звичні процеси — це не лише розвине уяву та зробить роботу цікавішою, а й змусить мозок “напружитись”.

Крива забування Еббінгауза показує, що протягом першої години забувається до 60% всієї отриманої інформації, через 10 годин в пам’яті залишається 35% від вивченого. Далі процес забування уповільнюється, і через 6 днів в пам’яті залишається близько 20% від матеріалу, стільки ж залишається в пам’яті і через місяць. А отже, для ефективного запам’ятовування матеріалу необхідно його повторювати.

 

Якщо є два дні:
перше повторення — відразу після закінчення читання;
друге повторення — через 20 хвилин після першого повторення;
третє повторення — через 8 годин після другого;
четверте повторення — через 24 години після третього.

Якщо потрібно пам’ятати дуже довго:
перше повторення — відразу після закінчення читання;
друге повторення — через 20-30 хвилин після першого повторення;
третє повторення — через 1 день після другого;
четверте повторення — через 2-3 тижні після третього;
п’яте повторення — через 2-3 місяці після четвертого повторення.

У наш час технологічного прогресу немає нестачі в інформації, але є проблема в її обробці та творчому використанні. Сьогодні головними завданнями для кожного свідомого жителя є тренування своїх здібностей, отримання нового досвіду та знань, напрацювання soft skills. Розвинути феноменальну пам’ять цілком реально, потрібно лише докласти трохи зусиль.