Smart-технології: 4 головні тенденції в будівництві “розумних” міст

Smart-технології: 4 головні тенденції в будівництві “розумних” міст

Smart-рішення продовжують покращувати життя мешканців міст по всьому світу і допомагають владі працювати більш ефективно. Цифрові сервіси докорінно змінюють мегаполіси: від безпеки та транспорту до економії бюджетних коштів. Незалежна дослідницька компанія The Fast Mode опублікувала список ключових тенденцій будівництва “розумних” міст.

Довгострокове планування

Зазвичай smart-міста розробляють і впроваджують специфічні, розрізнені сервіси, такі як камери спостереження, “розумне” освітлення та датчики руху. Проте останнім часом з’явилася потреба в прийнятті більш довгострокових рішень і створенні єдиної інфраструктури для підтримки всіх міських програм. Без ретельного планування місто буде змушене знову і знову перекопувати ті самі вулиці, щоб прокласти нове обладнання. 

Щоб уникнути необхідності модернізації мереж у найближчому майбутньому, архітектори й урбаністи консультуються зі спеціалістами у сфері IoT (інтернет речей) і постачальниками мережевого підключення. Наприклад, у рамках проекту «Smart Nation Sensor Platform» уряд Сінгапура пообіцяв перетворити 110 тисяч звичайних вуличних ліхтарів на “розумні”. Для цього їх оснащують метеорологічними та відеосенсорами, які вимірюють температуру і кількість опадів, а також фіксують дорожньо-транспортні пригоди.

Креативна економіка

Міста не завжди можуть забезпечити себе всіма необхідними ресурсами, такими як світло, вода, газ або smart-технології. Тому часто мыська влада звертається до приватних постачальників. Останнім часом проектів, які поєднують державне фінансування і бізнес, стає дедалі більше. 

Наприклад, уряд Великобританії нещодавно презентував План розвитку телекомунікаційних систем. У ньому йдеться про зміну інфраструктури міста таким чином, аби до 2025 року більшість жителів отримали доступ до 5G, а до 2033-го 15 мільйонів приміщень по всій країні змогли під’єднатися до широкосмугового зв’язку. 

Німеччина у 2017 році затвердила проект вартістю 100 мільярдів євро, у рамках якого планує до 2025 року побудувати національну мережу доступу в інтернет на гігабітній швидкості. І без допомоги приватних компаній уряд із цим також не впорається.

В Україні найуспішнішим прикладом взаємодії влади та бізнесу є міська ініціатива Kyiv Smart City, яка займається розвитком розумної міської інфраструктури в Києві. Завдяки спільним зусиллям вдалося створити Громадський бюджет, який дозволяє киянам долучитися до розподілу міського бюджету, та запровадити ряд “розумних” сервісів, які роблять життя в столиці зручним і безпечним.

Конвергенція мереж

Раніше постачальники послуг будували окремі бездротові та кабельні мережі. Але сьогодні міста прагнуть створювати канали, які б об’єднали телефонний зв’язок, цифрові дані, відео і корпоративні додатки в одну інфраструктуру. Конвергенція мереж необхідна для забезпечення більшої зручності та гнучкості. 

Процес конвергенції волоконно-оптичних ліній у першу чергу зумовлений розвитком технологій, збільшенням попиту користувачів і розширенням можливостей постачальників послуг. А ще це вигідно враховуючи витрати. Чим менше підключень, тим менше мережевих адаптерів, кабелів і комутаторів, що значно знижує собівартість мережевої інфраструктури.

Розширення сфери застосування 5G

5G — це не тільки вища швидкість передачі даних, але й безпілотні автомобілі, віртуальна реальність, дистанційна хірургія та інноваційна міська інфраструктура. П’яте покоління телекомунікаційних стандартів дозволить впровадити такі сервіси, як “розумна” паркування, смарт-лічильники, камери відеоспостереження, управління трафіком, контроль за відходами та координація служб екстреної допомоги. Міста по всьому світу прагнуть використовувати такі сервіси, оскільки знають, що вони підвищують ефективність, зменшують витрати, генерують нові джерела доходів, а головне, покращують життя громадян. 

В Україні, згідно з указом “Про забезпечення умов для впровадження системи рухомого (мобільного) зв’язку п’ятого покоління”, 5G має з’явитися вже у 2020 році.