Smart-архітектура: тренди розумного містобудування

Smart-архітектура: тренди розумного містобудування

Проектуючи нові міські об’єкти, сучасні архітектори дедалі частіше виходять за межі чотирьох стін. Вони враховують навантаження будівлі на електричну мережу, її вплив на довкілля та розвиненість інфраструктури. Аби досягти поставлених цілей, проектувальники співпрацюють не тільки з дизайнерами та інженерами, а й із соціологами, та навіть із психологами. Завдяки такому поліфункціональному дослідженню сьогоднішнє міське планування стає більш ергономічним, ощадним у підході до природних ресурсів та зручним і безпечним для містян. Про те, якими трендами керуються архітектори у сучасному плануванні далі у тексті.

Розумні фасади. Сьогодні екстер’єри будівель мають не лише декоративну, але й цілком утилітарну функцію: вони очищають повітря від смогу та чадного газу, а також виробляють зелену енергію. Наприклад, вежі Аль Бахар в Абу-Дабі (ОАЕ) мають кінетичний фасад, елементи якого змінюють своє положення залежно від часу доби. Це дозволяє підтримувати прохолоду всередині приміщень без використання великої кількості кондиціонерів.

Безпека. Найефективнішим способом гарантувати безпеку користувачів будівлі є використання розумних технологій. У сучасному місті це наявність камер з функцією розпізнавання облич та об’єктів, і голосовий зв’язок, і цифрові вивіски, й автоматизована система екстреного реагування. Нещодавно SOS-кнопки, обладнані системами відеоспостереження та звукозапису, з’явилися й у Києві на Алеї художників, на Пейзажній алеї та на Володимирській гірці, а також на першій smart-вулиці Салютна, 2. Перша ”розумна” вулиця столиці задає нові стандарти комфортного та безпечного життя киян. Наприклад, 12 камер відеоспостереження гарантують високий рівень захисту, “розумне” освітлення з дистанційним регулюванням потужності заощаджує електроенергію, а пандуси та рельєфне покриття полегшують пересування людям з інвалідністю. Крім того, на Салютній функціонує перша в Україні стаціонарна система моніторингу якості повітря, лавки з USB-зарядними пристроями, підземні баки для сміття та безкоштовний WI-FI.

Зменшення витрат. Одним із завдань smart-архітектури є зменшення витрат на опалення, освітлення та утримання прибудинкових територій. Для цього будівельні компанії використовують спеціальні теплоізоляційні матеріали, енергоощадні лампи та сміттєві баки з датчиками. Останні активно встановлюють у Нідерландах. Коли бак повний, водій сміттєвоза отримує сигнал на планшет і їде “за викликом”. Така система дозволяє заощадити паливо та розвантажити рух на дорогах.  

Персональний підхід. Не була б розумна архітектура розумною, якби не вміла “вгадувати” потреби користувачів. Це освітлення, що реагує на рухи, паркінг, який сповіщає водія про наявність вільних місць, система контролю температури та вологості в приміщеннях. А в башті Capital в Сінгапурі ліфти навіть “читають” відвідувачам новини та індекси фондових бірж.

Детальніше дізнатися про особливості розумного містобудування та останні технологічні розробки можна буде на KYIV SMART CITY FORUM 2019. Один із наймасштабніших заходів Східної Європи, присвячений популяризації smart city інфраструктури, відбудеться 1 жовтня у столичному КВЦ «Парковий». 

Програмою Форуму передбачено виступи, лекції та дискусії у 8 тематичних секціях, які змінюють уявлення сучасної людини про глобальне інноваційне середовище. Серед спікерів секції “Міська архітектура й урбаністика” Пітер Бішоп, професор міського проектування в архітектурній школі Bartlett при Університетському коледжі Лондона, та Ден Кінкед, американський архітектор й один із директорів програми Detroit Future City.  Спікери презентують сучасні тренди будівництва в Україні та в світі, розкажуть про нові технології, що використовуються у житловому фонді, а також оголосять результати унікальних досліджень. І, звичайно, у секції з урбаністики ви дізнаєтеся про наукові та технологічні парки в містах ще один крок до архітектури майбутнього. 

Не проґавте унікальну можливість перейняти досвід фахівців у сфері розбудови розумних міст і знайти нових бізнес-партнерів. Квитки на захід можна придбати ТУТ.