РЕЗОЛЮЦІЯ за результатами екологічного воркшопу «Моніторинг якості повітря у розумному місті: актуальний стан, напрямки впровадження та перспективи»

РЕЗОЛЮЦІЯ за результатами екологічного воркшопу «Моніторинг якості повітря у розумному місті: актуальний стан, напрямки впровадження та перспективи»

Для розвитку розумного міста дуже важливі екологічні ініціативи. Два роки поспіль команда Kyiv Smart City проводить актуальні дослідження та підтримує заходи по збереженню довкілля в Києві та області. Нагадаємо, що 26 квітня у комунікаційному просторі Kyiv Smart City Hub відбувся унікальний еко-воркшоп на тему «Моніторинг якості повітря у розумному місті: актуальний стан, напрямки впровадження та перспективи». Ми запросили до обговорення гострих екологічних проблем столиці Інститут космічних досліджень НАНУ-ДКАУ, громадську ініціативу “Міста для життя. Київ”, Центральну геофізичну обсерваторію ім. Бориса Срезневського, Міжвідомчу робочу групу з питань імплементації положень Директиви 2008/50/ЄС та Директиви 2004/107/ЄС та інші профільні інститути й громадські організації. Найкращі українські екологи консолідували зусилля, вивчали європейський досвід та обмінювалися думками щодо останніх IT-винаходів у галузі моніторингу якості повітря. Після тривалих консультацій основні положення воркшопу були викладені у Резолюції. Повний текст документу ви можете переглянути тут.

Резолюція — це дорожня карта, створена науковцями та активістами для поліпшення екологічної ситуації у столиці. У документі викладено узгоджену позицію сторін щодо адаптації національного законодавства під відповідні директиви Євросоюзу. Підписанти підкреслили необхідність у розвитку автоматизованих мереж збору даних забруднення повітря. Спільними зусиллями, вже зараз, формуються інноваційні підходи до обробки та використання інформації із залученням технологій. Новаторська система громадського моніторингу оцінки якості повітря стане надзвичайно важливим здобутком Києва, адже склад повітря безпрецедентно впливає на фізичний стан містян.

В межах Резолюції, команда Kyiv Smart City взяла на себе наступні зобов’язання:

  • залучити підприємства-забруднювачі до закупівлі та встановлення пристроїв оцінки якості повітря,
  • створити єдиний інтерфейс екомоніторингу у Києві,
  • організувати передачу даних на централізовану платформу,
  • сприяти розробці кадастру викидів вуглекислого газу у столиці в рамках участі в ініціативі Європейського Союзу “Угода мерів”.

Для нас надзвичайно важливо поєднувати екологічні ініціативи з іншими проектами розумного міста, зокрема — із програмою смарт-розвитку транспортної системи Києва. Щоб сприяти очищенню повітря від шкідливих викидів громадського транспорту, в межах Резолюції ми плануємо:

  • провести дослідження загазованості повітря на ділянці, де офіційно дозволено велосипедний рух по смугах громадського транспорту у столиці;
  • підтримувати розвиток зарядної інфраструктури для електромобілів у Києві.

Такі дії дають змогу дослідити вплив загазованості столичних доріг на здоров’я велосипедистів та пішоходів. Ми також вболіваємо за прозоре й узгоджене виділення в довготривалу оренду комунальних земель для встановлення на них електрозарядних станцій. У такий спосіб ми наблизимо транспортну систему Києва до інноваційної й екологічної європейської моделі.

Інший напрямок нашої роботи — консолідація зусиль з великими підприємствами з метою поліпшення якості атмосферного повітря у столиці. Аби мінімізувати токсичні викиди від стаціонарних джерел, в рамках Резолюції ми збираємося:

  • створити реєстр найбільших підприємств-забруднювачів атмосферного повітря;
  • спільно з КМДА залучати підприємства до формування мережі альтернативних джерел даних для еко-моніторингу якості повітря у Києві.

Текст Резолюції було оприлюднено 1 червня під час засідання Громадської ради при КМДА з теми “Забруднення атмосферного повітря і роль громадськості”. Нині учасники заходу зосередилися на практичній реалізації тих пропозицій і домовленостей, які були закріплені у Резолюції. Віримо, що завдяки співпраці всіх підписантів інноваційна система моніторингу якості повітря запрацює в Києві вже найближчим часом.