Reduce, Reuse, Recycle: споживай відповідально

Reduce, Reuse, Recycle: споживай відповідально

Наша планета більше не в змозі впоратися з тим об’ємом сміття, який ми викидаємо. За рік жителі Землі виробляють понад 2 мільярди тонн відходів. І якщо в Європі на повторну переробку йде до 70% непотребу, то в Україні — лише 3%.

Екологи навіть почали відмічати у календарі день, коли закінчуються всі ресурси, що їх планета може відновити за рік, і люди починають жити в борг. У 1970 році Всесвітній день екологічного боргу припав на 23 грудня, у 2000-му — на 4 жовтня, а у 2018-м — на 1 1 серпня. Швидше за інших природні запаси витрачають у Катарі, Люксембурзі та ОАЕ.

Єдиний спосіб розв’язати цю проблему — стати відповідальним споживачем і засвоїти правило трьох R: Reduce (скоротити споживання), Reuse (використовувати повторно), Recycle (переробляти).

Походження гасла «Reduce, Reuse, Recycle» достеменно не відоме. Проте вперше про екологічно свідоме споживання земних ресурсів заговорили в 1970-х роках, під час війни у ​​В’єтнамі, коли американці встановили норми щодо забруднення повітря, якості води та відходів. У 1976 році Конгрес США прийняв Закон про збереження та відновлення ресурсів. Імовірно, саме тоді й народилося правило трьох R.

Reduce — зменшуй споживання

Зменшення кількості того, що виробляється і споживається, — перший крок до свідомого споживання, адже чим менше сміття ми створимо, тим менше його необхідно буде утилізувати або повторно використати. Проаналізуй, що саме і для чого ти використовуєш. Можливо, деякі предмети можна замінити одним багатофункціональним, а від чогось відмовитися зовсім. Для прикладу візьмемо кавник і капучінатор. Ці предмети роблять абсолютно різні речі, але якщо купити кавоварку з паровою насадкою, то це зменшить не лише твої витрати, але й обсяг виробництва та кількість відходів пакувального матеріалу.

Значну частину наших відходів становлять предмети одноразового використання: кавові горнятка, соломинки для напоїв, засоби гігієни, серветки тощо. І оскільки їх не можна повторно переробити, то вони десятками, а то й сотнями років лежатимуть на сміттєзвалищі.

Ось кілька порад, які допоможуть скоротити споживання:

 1. Друкуй з обох боків паперу.
 2. Заміни одноразові предмети багаторазовими: паперові горнятка — керамічними, поліетиленові пакети — полотняними торбинками, паперові серветки — рушниками з тканини.
 3. Принаймні кілька разів на тиждень користуйся громадським транспортом замість власного авто.
 4. Не купуй речі у фользі чи пластику. Це паковання опиниться у смітнику.
 5. Купуй продукцію перевірених виробників — вони служать довше.

Reuse — використовуй повторно

Зізнайся, у тебе вдома також є речі, які вийшли з ладу або застаріли: техніка без якихось деталей, одяг, що вийшов з моди, взуття. Ти не викидаєш їх, бо шкода, але й не використовуєш і купуєш замість них щось нове. І це неабиякий удар не лише по твоєму гаманцю, але й по довкіллю. Натомість свідоме споживання передбачає повторне використання будь-чого, що у тебе вже є. І це друга золота «R» екологічного життя.

Одним з найкращих прикладів цього правила є модульні будинки зі старих транспортних контейнерів. Їх повторне використання в ролі основи для будинків та офісів рятує їх від звалищ і, що важливо, не потребує додаткових природних ресурсів.

Ти також можеш придумати, як застосувати те, що в тебе вже є, або віддати ці речі на благодійність. Ось кілька ідей, що можна зробити з уживаних речей:

 1. Бляшанки і пластикові контейнери можна використовувати для зберігання предметів на кухні або дрібних будівельних матеріалів.
 2. Зі старого одягу, який ти вже не носиш, можна пошити щось нове. Найкраще для цього підходять речі з цупких тканин, наприклад, джинси. Якщо перешити не вдається, віднеси в благодійний фонд.
 3. Замість того, щоб купувати новий диван, заміни оббивку на старому. Це буде дешевше й екологічніше
 4. Старі газети можна використовувати для пакування предметів або сушіння намоклого взуття.
 5. Старі книги віднеси у шкільну бібліотеку — там вони зайвими не будуть.
 6. А з картонних коробок з-під побутової техніки вийдуть чудові контейнери для сортування сміття вдома — чисто й охайно.

Recycle — переробляй

Останній етап утилізації відходів — це їх переробка. Принаймні половину того, що ти зазвичай кидаєш у сміттєве відро, можна здати на переробку. У загальній купі сміття скло, пластик і папір є непотребом, а відсортовані й чисті вони стають цінною вторсировиною. З макулатури можна виготовити зошити і книжки, з PET-пляшок — такі самі пляшки й навіть синтепон для пуховиків, а пляшки взагалі можна переробляти безліч разів.

Найбільшою проблемою в Україні поки що залишається відсутність успішної державної програми із сортування та переробки відходів. І якщо папір, скло та прозорі пляшки можна здати в пунктах приймання вторсировини, то інші види пластику, паковання типу Tetra Pak, бляшанки, кераміку та одноразовий посуд поки що приймають лише в ГО “Україна без сміття” і Silpo Recycling. І якщо тобі здається, що в Україні не достатньо заводів з переробки вторсировини, то ось тобі факт: їх настільки багато, що вони змушені купувати відходи за кордоном.

При виборі товарів у магазині обов’язково звертай увагу на маркування на пакованні: цифра у трикутнику підкаже, з якого матеріалу вона зроблена і чи можна її переробити. По можливості уникай тари без маркування.