Пакети, зубні щітки, одноразовий посуд: чим замінити пластик у побуті

Пакети, зубні щітки, одноразовий посуд: чим замінити пластик у побуті

У 1907 році американський хімік і винахідник Лео Бакеланд створив новий матеріал — бакеліт, першу штучну пластмасу. Це був справжній науковий прорив. Бакеліт був довговічним, термостійким і міг приймати будь-яку форму. У народі його прозвали «матеріалом тисячі використань».

Масово виробляти і використовувати пластик почали в 1950-х роках. Але тепер, через 70 років, він став проблемою, що загрожує існуванню всього живого на планеті, у тому числі й людей. Єдиний спосіб врятуватися — обмежити використання пластику і замінити його більш безпечними та природними матеріалами.

Пакети

У травні 2018 року депутати Київської міської ради підтримали рішення про обмеження використання поліетиленових пакетів у магазинах. Слідом за Києвом за таке обмеження проголосували у Львові. Але оскільки це лише рекомендація, а не заборона, остаточний вибір залишається за покупцями. І він досить широкий.

Учені із Сумського національного аграрного університету навчилися робити пакети з полісахаридів. За словами керівника проекту Дмитра Бідюка, вони повністю розкладаються і перетворюються на органічне добриво лише за один місяць. Поки що вони не надійшли в продаж, але є інша цікава альтернатива поліетилену — мішки з кукурудзяного крохмалю. Їх робить український бренд Сooleco. Вони роблять звичайні та великі сміттєві пакети, упаковку для зберігання продуктів і навіть одноразові рукавички. Після використання усе це можна викинути у відро з органічними відходами або компост.

Також під час покупок можна використовувати мішечки з тканини. Їх зазвичай шиють з бавовни, бязі, льону і тюлю. Вони підходять як для овочів та фруктів, так і для сипучих продуктів: цукру, макаронів, круп тощо. Такі, наприклад, є у No Waste Ukraine, Goodies, Rebag і «Добра торба». Вартість одного такого виробу — 30-50 грн, набору з п’яти штук — близько 150-200 грн.

Замість великого пакета для покупок можна використовувати авоськи й еко-торби. Придбати їх можна в таких брендів, як Careful Store, Оzero, Аvoska та EcoTorba.

Харчову плівку можна замінити на багаторазові воскові серветки, що не пропускають рідину. Їх виготовляють із бавовни, воску, соснової смоли та олії жожоба. Виготовляють їх Uf.Bee. Набір із трьох штук коштує 250 грн.

Зубні щітки

Пластикові зубні щітки не приймають на переробку, тому вони всі потрапляють на сміттєзвалище, де розкладаються 450-500 років. Чудова альтернатива — бамбукові щітки. Вони легкі, екологічні та недорогі. Чому бамбук, а не, скажімо, ясен або дуб? Тому що Moso бамбук виростає лише за чотири роки, не входить до раціону панд і повністю розкладається за кілька років. В Україні щітки з бамбука робить бренд Ecopanda. Одна коштує 75 грн. Щітки інших виробників можна купити в онлайн-магазині Оzero (180 грн).

Щетину для бамбукових щіток роблять як із синтетичних матеріалів, так і з нейлону або натурального ворсу, які розкладаються. Тому, обираючи щітку, звертайте увагу на її склад.

Одноразовий посуд

Одноразовий посуд посідає друге місце (після пакетів) у списку пластикових відходів, які найбільше забруднюють довкілля. Риби і ссавці часто сприймають пляшки, стаканчики і соломинки за їжу та ковтають її. Щорічно пластикові відходи вбивають близько 100 тисяч морських тварин. Хочете покращити цю статистику — відмовтеся від одноразового пластику.

Нещодавно на українському ринку з’явився бренд PickNick Organic, який виготовляє посуд із пшеничних висівок. У ньому можна розігрівати їжу в мікрохвильовій печі та готувати страви в духовці. Виробник запевняє, що такі тарілки, ножі та виделки цілком безпечні для здоров’я і розкладаються лише за 30 днів. Вартість тарілки — 17-20 грн, столових приборів — 9,80 грн.

PET-пляшки для води можна замінити скляними або металевими (з алюмінію або нержавіючої сталі). Вибирайте ту, якою вам зручніше користуватися. Вартість металевих стартує від 200 грн, скляних — від 80 грн. Паперові стаканчики насправді не паперові: всередині вони покриті пластиковою плівкою і також не переробляються. Тому наступного разу, йдучи в улюблену кав’ярню, захопіть із собою термокружку. У деяких закладах в обмін на свою тару клієнтам пропонують знижку. Є навіть складні чашки, які займають мінімум місця в сумці.

Від одноразових соломинок краще відмовитися зовсім. Якщо ви звикли пити напої через трубочку, то замініть одноразову на бамбукову, металеву або скляну. Вимити їх всередині можна за допомогою спеціального йоржика. Пластикові ватні палички краще замінити на бамбукові, синтетичні губки для миття посуду та мочалки — люфою, а звичайний скотч — паперовим.

Більше про те, як мінімізувати кількість побутового сміття, можна прочитати в книзі “Дім – нуль відходів” Беи Джонсон. Будьте свідомими, споживайте відповідально!