Освіта майбутнього: топ-5 тенденцій найближчих років

Освіта майбутнього: топ-5 тенденцій найближчих років

Стрімка діджиталізація нашого світу, поява нових професій і методів навчання призвели до того, що традиційна система освіти почала трансформуватися. Те, що було актуально 15-20 років тому, більше не працює, а інформація, викладена в підручниках, не цікава сучасним дітям. Портал MDReducation опублікував список трендів, які будуть характеризувати освіту в найближчі роки.

  1. Штучний інтелект (ШI)

За оцінками експертів, використання штучного інтелекту в найближчі кілька років зросте на 50%. ШІ дозволяє комп’ютерним системам виконувати завдання, які раніше потребували втручання людей, наприклад, розпізнавання мови або переклад текстів. Системи на базі ШІ вже використовуються для змішаного та персоналізованого навчання і допомагають уникнути переповнених аудиторій. Ці можливості ШІ дозволять трансформувати систему освіти в майбутньому і частково вирішити проблему нестачі викладачів. 

  1. Віртуальна реальність

Магія віртуальної реальності полягає в тому, що вона створює новий світ й усуває такі обмеження, як стіни класу. Уявіть собі урок історії, під час якого учні можуть опинитися у XVIII столітті, або урок біології на Галапагоських островах. Віртуальна реальність дає можливість відтворити будь-які декорації, які, безперечно, сприяють глибшому зануренню дітей у новий матеріал і кращому запам’ятовуванню. Потенціал цієї технології у сфері освіти безмежний. 

  1. Гейміфікація

Прогресивні вчителі давно зрозуміли, що гаджети не потрібно забороняти використовувати на уроках, їх, навпаки, варто застосовувати у навчанні. Так з’явилася нова методика — гейміфікація (від англ. game — “гра”). Вона передбачає використання ігрових елементів у процесі навчання з метою підвищення його ефективності. “Гравець” опановує новий матеріал, аби отримати якомога більше балів і пройти наступний рівень. Така методика допомагає впроваджувати елемент задоволення й зацікавити учнів. 

  1. Психологічне здоров’я

Сьогодні чимало людей страждає від стресу. Поведінкові й емоційні розлади, такі як панічні атаки, тривожність і депресія, діагностують не лише у дорослих, але й у дітей. Саме тому школи почали прискіпливіше слідкувати за настроєм учнів і, зокрема, практикувати метод усвідомленості. У Великобританії, наприклад, на початку цього року в 370 школах провели Тиждень психічного здоров’я, під час якого дітям пояснювали, як правильно розслаблятися і боротися зі стресом. Спеціалісти кажуть, що в майбутньому медитації та дихальні вправи стануть невід’ємною частиною процесу навчання. 

  1. Відновне правосуддя

Традиційно, коли учень порушує дисципліну, педагоги одразу застосовують до нього покарання. Однак сьогодні дедалі більше шкіл вдаються до іншого підходу — відновного правосуддя. Така практика передбачає діалог між усіма учасниками інциденту: учнем, вчителями, адміністрацією та жертвою (якщо така є). Це робиться для того, щоб з’ясувати всі обставини прикрого випадку і разом прийняти рішення про те, як усунути його наслідки. Цей підхід допомагає дитині зрозуміти, навіщо потрібні правила і до чого призводить їх порушення.