IBM Watson: на що здатен найвідоміший у світі суперкомп’ютер

IBM Watson: на що здатен найвідоміший у світі суперкомп’ютер

IBM Watson — це суперкомп’ютер фірми IBM, головна задача якого полягає в тому, щоб розуміти питання, сформульовані природною мовою, і знаходити на них відповіді за допомогою штучного інтелекту. На сьогодні Watson вважається найдосконалішою системою на базі ШІ. 

Комп’ютер-лікар

Можливості IBM Watson використовують, зокрема, у медицині. Онкологи з двох незалежних груп завантажили в пам’ять суперкомп’ютера понад 600 тисяч медичних висновків і діагнозів — а це 2 мільйони сторінок тексту з 42 медичних журналів і результатів клінічних випробувань. Потужність Watson дозволяє йому «проаналізувати» 1,5 мільйона записів з історій хвороб різних пацієнтів і, ґрунтуючись на даних про успішну боротьбу з подібними захворюваннями, запропонувати найбільш слушні методи лікування. Звичайно, це не виключає контролю з боку медиків, проте значно спрощує їм завдання обробки інформації. За словами представників IBM, використання Watson в медицині зробить точну медицину доступною для мільйонів хворих на рак, а не лише для пацієнтів елітних медичних центрів.

Суперкомп’ютер уже почали використовувати у своїй роботі медики з Центру ракових захворювань штату Мен (Maine Center for Cancer Medicine) та учасники медичної практики Westmed Medical Group. Аби навчити Watson тонкощам обробки, аналізу та інтерпретації складної клінічної медичної інформації, експерти страхової медичної компанії WellPoint та онкологічного центру Memorial Sloan-Kettering Cancer Center (США) витратили тисячі людино-годин. Але воно було того варте.

Супер помічник лікарів

Представники компаній IBM і WellPoint провели спільну конференцію, на якій оголосили про початок комерційної експлуатації медичної системи IBM Watson. Шість комп’ютерів уже «працевлаштовані» в лікарнях США як лікарі-діагности. За два роки «медичної підготовки» Watson вивчив 605 тисяч медичних документів (2 мільйони сторінок тексту). Перед початком лікарської практики Watson проаналізував 25 тисяч історій хвороб, аби налаштувати необхідні алгоритми. З метою поповнення бази знань компанія IBM також уклала угоду з Memorial Sloan Kettering — одним із провідних центрів вивчення раку, що має величезний архів медичної інформації. Особливістю Watson є те, що він уміє не лише ставити діагнози, а й призначати найбільш оптимальний курс лікування. 

Точність призначення лікування після діагностування раку легенів у медичних закладах США становить 50%. Тобто в половині випадків лікарі рекомендують не найкращий з можливих курсів лікування і препаратів. Натомість точність призначення оптимального лікування в IBM Watson становить 90%. Такий високий результат пояснюється тим, що суперкомп’ютер враховує найменші нюанси з медичної карти пацієнта та його генетичну інформацію. Лікар може зі свого iPad вносити додаткову інформацію в систему Watson у текстовому вигляді, комп’ютер її розпізнає і вже через 30 секунд видасть уточнений діагноз і оновлений курс лікування.

Конструкцію суперкомп’ютера також вдосконалили. Раніше Watson займав цілу кімнату, 10 серверних шаф з 90 серверами IBM Power 750. Розмістити його в лікарні було майже неможливо. Тому для медустанов виготовили клієнтський модуль розміром з коробку від піци, який використовує обчислювальні ресурси з хмарного сховища. Водночас потужність Watson вдалося збільшити на 240%. Суперкомп’ютер також використовують для покращення керування автомобілем, для читання й аналізу юридичних документів і навіть для написання пісень.