Цього року подано рекордні 2185 проектів у Громадський Бюджет.

Цього року подано рекордні 2185 проектів у Громадський Бюджет.

Громадський бюджет — це інструмент прямої демократії, один із механізмів участі соціально відповідальної громадськості в процесі розподілу міського бюджету. Модель ГБ надає жителям право самостійно вирішувати, на які потреби спрямувати міські кошти. Уперше концепція партиципаторного бюджету виникла на рівні ідеї ще у 1980-х роках у бразильському Порту-Алегрі. А сьогодні, майже через 40 років, громадськість отримала повноцінне право самостійно вирішувати, які проекти заслуговують на фінансування та реалізацію. Громадський бюджет проводиться в Києві вже вчетверте. Цього року 802 команди подали 2185 проектів на суму 1 066 813 831 грн.

Громадський Бюджет є ефективним інструментом змін. Він допомагає жителям трансформувати місто та впливати на розвиток міського простору. Мешканці  пропонують проекти, долучаються до команд, об’єднуються у спільноти та обирають найкращі ідеї. Проекти, які отримують найбільшу кількість голосів, реалізуються владою міста під контролем команд-переможців та громадськості. Громадський бюджет проводиться в Києві вже вчетверте. На реалізацію проектів ГБ-2020 з міського бюджету виділено 150 млн грн. Цього року 802 команди подали рекордні 2185 проектів на суму 1 066 813 831 грн. Минулого року на конкурс було відправлено 1138 проектів, на перший Громадський бюджет — лише 497.

Найпопулярнішими категоріями цього року стали освіта (772 проекти) та громадянське суспільство (352 проекти). Комунальне господарство та енергозбереження зібрали 212 проектів, спорт — 203, а публічний простір — 145. Культура й туризм налічують 139 проектів, безпека — 89, охорона здоров’я — 71, соціальний захист — 66, екологія — 60, інформаційні технології — 36, дороги, транспорт — 31, а категорія «інше» — 28. За кількістю поданих на розгляд проектів лідирує Дарницький район, а найменше проектів подали жителі Печерського району.

6 березня завершилася реєстрація проектів на ГБ-2020. 24 квітня 2019 року відбудеться публічне обговорення проектів. Згодом заплановано проведення експертизи, доопрацювання та оскарження експертних висновків. А вже з 15 травня до 6 червня включно кияни зможуть віддати свої голоси за найкращі проекти.

Важливе нововведення з 2019 року ініціатори проектів отримали можливість створювати команди та обирати партнерів. Долучитися до команди може кожен охочий. 

Також цього року у Києві була створена Школа ГБ платформа для об’єднання активних громадян у команди, які опрацьовують та просувають потрібні місту проекти та інновації. Автори нових проектів Громадського бюджету навчаються, як подати якісний проект на Громадський бюджет, розбудувати успішну команду, налагодити конструктивну співпрацю з підрозділами міської виконавчої влади та знайти друзів серед небайдужих киян. Протягом навчання в Школі ГБ команди готуються до впровадження інновацій в місті, випробовують свої сили на краудфандингових платформах, вивчають специфіку реалізації проектів з міською владою, ГО, соціально відповідальним бізнесом.

Столиця не єдине місто, у якому запроваджено Громадський бюджет. В Україні модель громадського бюджету успішно працює у Львові, Чернівцях, Хмельницькому, Рівному, Тернополі, Мелітополі, Бердянську, Краматорську, Дніпрі.

Більше інформації про ГБ за посиланням.

Голосуйте за найкращі проекти, разом ми змінюємо місто на краще!