24 серпня у Києві стартує фінальний етап голосування за проекти “Громадського бюджету”

24 серпня у Києві стартує фінальний етап голосування за проекти “Громадського бюджету”

24 серпня, у День Незалежності України, відбудеться старт нового етапу голосування за проекти “Громадського бюджету”. Завдяки інструменту електронної демократії активні жителі самостійно вирішать, на які ініціативи з покращення життя у місті варто витратити частину бюджетного фінансування. Проекти з найбільшою кількістю голосів та оптимальним бюджетом будуть реалізовані міською владою під контролем команд та громадськості.

“Громадський бюджет” — модель, яка відкриває для активних жителів, стартапів, громадських організацій та влади нові можливості для вдосконалення міського простору. Робота над параметрами “Громадського бюджету” розпочалася два роки тому. Фонд USAID надав фінансування для впровадження в українських містах нового методу розподілу коштів —   Бюджету участі. Завдяки проекту Київ отримав право на використання електронної платформи, яка автоматизує процес збору та голосування за міські проекти.

Команда Kyiv Smart City на волонтерських засадах організувала процес колективної роботи над Положенням — програмного документу, який би регулював залучення жителів міста Києва до участі у бюджетному процесі. Глобальна мета ініціативи — зробити механізм “Громадського бюджету” максимально демократичним, інноваційним та ефективним. Координатором процесу став Центр розвитку інновацій на чолі з експертом у галузі електронної демократії Сергієм Лобойко. Центр об’єднав в робочу групу профільних фахівців від міської влади, групу “Реанімаційний Пакет Реформ”, а також ГО “SocialBoost” — розробників онлайн-платформи для “Громадського бюджету”.

У столиці голосування за проекти “Громадського бюджету” відбудеться вже втретє. Для втілення проектів на 2017-ий рік було розподілено 50 млн. грн. бюджетних коштів, на 2018-й рік – 100 млн. грн. На реалізацію проектів у 2019-му році цього року виділено рекордну суму — 150 млн. грн. Київ — перше українське місто, у якому було впроваджено систему електронного голосування зі 100% ідентифікацією онлайн.

Ярослава Бойко, співкоординатор ініціативи Kyiv Smart City, зазначила: “Ми доклали максимум зусиль, щоб проінформувати активних громадян щодо нового інструменту впливу для розвитку міста”.

Воркшопи в Kyiv Smart City Hub стали першим успішним прикладом масштабних публічних консультацій в місті. На обговорення “Громадського бюджету” ми запросили громадські організації, активістів, журналістів, депутатів, представників КМДА та Київради. Спільними зусиллями ми напрацювали Положення документ, який чітко демонструє прозорість механізму, гарантує чесне голосування та ефективний розподіл бюджету. У підсумку,  модель “Громадського бюджету” легітимізували рішенням Київради наприкінці грудня 2016 року. Оновлене положення 2018 року доступне за посиланням.

Юрій Назаров, директор Департаменту інформаційно-комунікаційних технологій КМДА та співкоординатор ініціативи Kyiv Smart City, прокоментував: “Ми започаткували механізм, завдяки якому мешканці столиці можуть витрачати бюджетні кошти саме на те, що їх хвилює. Це можуть бути проекти з абсолютно різних галузей: облаштування прибудинкової території, WiFi у парках, ремонт лікарень або освітній напрямок, тощо”.

У контексті децентралізації “Громадський бюджет” є ефективною школою самоврядування. Кияни самостійно придумують проекти та формують навколо них команди, вчаться краудсорсингу, агітації, роботі з владою, контролю за її діяльністю, реалізації своїх ідей за рахунок міста тощо.

Голосування за проекти третього “Громадського бюджету” завершиться 15 вересня — у Міжнародний день демократії. Важливою новацією цьогорічного “Громадського бюджету” є інтеграція е-системи з Державною фіскальною службою. У такий спосіб голосувати за міські проекти зможуть не тільки резиденти Києва, а й усі, хто працює на зареєстрованих в Києві платників податків. Також цього року для киян відкрита опція голосування за проекти через “Приват24”.

Можливості “Громадського бюджету” постійно вдосконалюються. Тестується електронний кабінет киянина, завдяки якому активні містяни інтегруватимуться до сервісів електронної демократії: “1551”, “Електронні петиції” тощо. Громадський бюджет об’єднує вже понад півмільйона активних громадян. І ми маємо надію, що надалі ця цифра буде тільки збільшуватись.