Як економити на оплаті житлово-комунальних послуг: нотатки smart-киянина.

Як економити на оплаті житлово-комунальних послуг: нотатки smart-киянина.

Поговоримо про заощадження. Чи замислювалися ви, скільки коштів можете заощадити щомісяця тільки правильно та раціонально споживаючи енергоресурси? З чого варто почати?

Вода

Перевірте, чи не протікають крани на кухні та у ванній. Закривайте їх, коли чистите зуби або миєте посуд. Не розморожуйте продукти під струменем гарячої води. Стежте за льодом у морозильній камері, він знижує ефективність. І не ставте у холодильник гарячу їжу, нехай охолоне на столі. Не набирайте щоразу ванну, приймаючи душ. У ванній також можна установити нові кулькові змішувачі на раковини, їх швидше регулювати, і вони витрачають менше води. В туалетну кімнату купіть дворежимний зливний механізм — заощадите двадцять літрів води на день. У душ можна придбати аератор, який буде економити майже 50 % води та зробить її м’якшою й чистішою.

Від централізованого постачання гарячої води відмовитися легко. Установлюєте бойлер чи інший нагрівальний засіб — і вода просто не проходитиме через лічильник центрального водопостачання. З бойлером дуже просто, не треба жодних дозволів, а от газову колонку встановити складніше. Іноді навіть неможливо. Чи можна взагалі не встановлювати лічильника й написати заяву до обслуговувальної компанії, що ви не користуєшся гарячою водою. Тоді вони ставлять заглушку й питання закрито.

Світло та електрика

Електроенергію легко економити, але чомусь дуже мало людей це робить. Потрібно почати з малого. Вимикайте світло в кімнатах, де нікого немає, і все електричне, чим не користуєтеся також. Краще вимикайте всі прилади просто з розетки. Майже всі пристрої в режимі очікування також споживають електроенергію. А телевізор взагалі продайте, якщо ним не користуєтеся. І пам’ятайте, що гарно помиті вікна пропускають більше світла.

Купіть LED-лампи замість ламп розжарювання, це відразу вивільнить кошти. Розумні розетки теж допоможуть, вони вмикаються у вказані години й не розсіюють енергії. Головне, що потрібно зробити, — установити лічильники. Чіткий облік — теж економія. Кілька тисяч гривень і вже наступного місяця ви платитимете на 30–40 % менше. Майже всі споживають менше електроенергії, води й газу, ніж розраховано комунальниками. До того ж є багатозонні лічильники: замість того щоб платити постійно за одним тарифом, можна платити менше вночі.

Опалення

Пересуньте меблі в кімнаті так, щоб вони не затуляли обігрівачі й батареї. Улітку менше користуйтеся кондиціонером, провітрюйте оселю вночі. Узимку можна просто одягтися тепліше, а обігрівач прикрутити. На півночі Європи середня кімнатна температура 15–20° і ніхто не скаржиться на холодну оселю. Якщо у вас щільні завіси на вікнах, ними можна затулити вікна й трошки зменшити витрати тепла. А якщо маєте дерев’яні вікна, утепліть їх поролоном, це дуже дешево. За батареями можна наклеїти тепловідбивні екрани, це теж збільшить температуру на один-два градуси.

Установіть металопластикові вікна. Балкон також можна засклити, але попіклуйтеся про зовнішній вигляд будівлі. Не треба ставити пластикові балкони в сталінці. До речі, деякі вікна мають літній і зимові режими. Із настанням холодів вікна можна зачиняти щільніше, тільки почитайте інструкцію, як це зробити правильно. Можна утеплити й стіни. Утеплення зовні збільшує температуру всередині на 2–3°. Це не вимагає особливих зусиль, просто знаходите компетентну фірму й замовляєте послугу. Але краще попитати сусідів, чи їм цікаво зробити те саме в себе, так буде трошки дешевше. І ще треба дізнатися, чи не заборонено це будівельними нормами. Бо якщо заборонено, то інші мешканці будинку мають повне право вимагати демонтажу. Так, утеплення — це доволі дорого, але швидко й теж допомагає економити.

Ще можна просто встановити батареї з терморегуляторами. Вони дають можливість економити до 30 % грошей на опаленні. Та можна піти далі й установити автономне опалення. Дізнайтеся в обслуговувальній компанії, чи можна у вашому будинку від’єднатися від централізованого опалення. Якщо можна, то електроконвектор буде зручнішим. Якщо у вас дво- чи тризонний лічильник електроенергії, то можна буде вночі нагрівати приміщення, а коли вдома нікого немає — знижувати температуру.

Оплата за квартиру

Якщо у вас зовсім немає вільних грошей і оплата комунальних послуг забирає велику частину заробітної плати, ви можете оформити собі субсидію. Держава компенсуватиме частину ваших витрат на комуналку. Порахувати приблизну економію можна на державному сайті про субсидії. Там теж можна знайти всі деталі, заповнити заявку на субсидію онлайн і поставити запитання.

На самій оплаті також можна економити. Замість того щоб стояти в чергах, можна заплатити через інтернет. Банки беруть відсоток за послуги, але не всі. Там можна запланувати платежі й лише час від часу перевіряти рахунок. Ще можна порахувати, скільки ви сплачуєте за весь рік і рівномірно розподілити оплату на кожен місяць. Тоді не доведеться платити взимку втричі більше, ніж улітку.

Заощаджуйте разом із сусідами

Можна разом утеплити під’їзд. Це не потребує погоджень і значних зусиль. Але є більш системні й, звичайно, ефективніші заходи. Наприклад, перейти на автономне теплопостачання чи утеплити підвал і дах. Ви можете разом сортувати сміття й облаштувати подвір’я. Але це набагато легше робити, коли ви разом із іншими мешканцями зареєструєте ОСББ. Це насправді легко зробити, а об’єднання співвласників багатоквартирного будинку дає багато бонусів. Можете почитати «Путівник молодого ОСББ», щоб зрозуміти переваги та знайти додаткові матеріали.

ОСББ — юридична особа всіх мешканців будинку, яка може управляти тим, що відбувається в будівлі. Брати кредити на утеплення, наймати приватні фірми й замовляти в них послуги, платити зарплати, облаштовувати прибудинкову територію, здавати приміщення в оренду, відкривати депозити й ще багато іншого.

У ОСББ більше можливостей для отримання фінансування на модернізацію. Хочете покращити цілу будівлю, а не тільки власну квартиру? Тоді збирайте мешканців і реєструйте ОСББ. Для вас будуть доступні такі міжнародні програми, як IQenergy, такі державні програми, як «Теплі кредити», місцеві програми розвитку і просто гранти міжнародних організацій, які дадуть можливість зекономити на модернізації вашого будинку до 70 %. IQenergy — програма передбачає надання компенсації фізичним особам і ОСББ в разі придбання й установлення ними енергоефективного обладнання. «Теплі кредити» можуть отримати й окремі мешканці будинку, без реєстрації ОСББ, але системна спільна робота є сожливо більш логічною.

Якщо хочете більш детальний аналіз, можете замовити професійний енергоаудит і вам відразу дадуть рекомендації, що робити. Загалом економити вдома можливо на всьому, варто лише почати.