Що таке енергомоніторинг і як за його допомогою зменшити споживання енергії в місті

Що таке енергомоніторинг і як за його допомогою зменшити споживання енергії в місті

Однією зі складових розумного міста є наявність локальної системи енергоменеджменту, що передбачає аналіз споживання всіх видів енергії цим містом. Такий енергомоніторинг дозволяє виявити негативні тенденції та вжити заходів з їх усунення, що в підсумку сприятиме підвищенню енергоефективності, захисту довкілля, покращенню якості життя та підвищенню конкурентоспроможності економіки.

Від звичного обліку споживання енергії моніторинг відрізняється перш за все тим, що дає можливість спрогнозувати розвиток ситуації у майбутньому. Відповідно до звіту Асоціації «Енергоефективні міста України», послуги з енергомоніторингу в Україні надають вісім компаній, а системами електронного обліку спожитої енергії забезпечена лише третина міст.

Фахівці підрахували, що завдяки енергомоніторингу можна  зменшити споживання енергії в місті на 10% — без впровадження капітальних заходів з енергозбереження. Попит на електроенергію в житлових будинках варіюється впродовж дня. І пошук стратегій ефективного управління попитом на електроенергію та зниження енергоспоживання в піковий період може зробити міста більш енергоефективними. Про способи заощадження енергії в межах своєї квартири і дому, а також про різні види альтернативної енергії можна прочитати ТУТ.

Основним інструментом енергомоніторингу сьогодні є інтернет речей, а саме радіомодулі та сенсори для зчитування показників лічильників без людського втручання. Така технологія дозволяє зменшити вірогідність зловживань і технічних помилок. До того ж передача даних у режимі реального часу чи з незначною затримкою дає змогу оперативно реагувати на нестандартні ситуації.

В Україні поки що домінує ручне внесення показників у бази даних міст: у кращому випадку — на порталі постачальника послуг, у гіршому — в табличку Excel в компьютері виконавця. Проте такий підхід не є моніторингом. Система повинна автоматично генерувати необхідну аналітичну інформацію. А завдання енергоменеджера — на основі цих даних вжити заходів з планування та реалізації відповідних проектів.

Першим кроком до ефективного енергоменеджменту в Україні має стати створення єдиної мережі відкритих даних у сфері енергоспоживання та загальнонаціональної платформи з енергомоніторингу. Наразі ініційовано формування відповідної робочої групи.

У цьому вдалим прикладом для нас може слугувати Хорватія. Витративши 650 тисяч доларів на розробку та 8 років на впровадження інформаційної системи з енергомоніторингу, ця країна отримала економію в розмірі 20 млн євро на рік.  Згодом систему передали Міністерству інфраструктури Хорватії, контроль за загальнонаціональним енергомоніторингом здійснювала державна інституція, а не комерційні структури. І це ключова умова таких змін.