Еко-воркшоп «Зміни клімату: як повернутись до точки неповернення»

Еко-воркшоп «Зміни клімату: як повернутись до точки неповернення»

27 вересня, у Kyiv Smart City Hub відбувся третій екологічний воркшоп на тему «Зміни клімату: як повернутись до точки неповернення». Подія об’єднала представників влади і міжнародних організацій, науковців, аналітиків з розвитку бізнесу та інновацій та керівників проектів, які опікуються станом навколишнього середовища. Мета заходу – скоординувати зусилля для протидії змін клімату в Києві та Україні, а також сформувати пропозиції для редагування Плану дій щодо сталого енергетичного розвитку Києва протягом 2018-2020 рр. в частині адаптації до вимог Паризької кліматичної угоди.

На заході були присутні експерти з Міністерства екології та природних ресурсів України, Департаменту житлово-комунальної інфраструктури виконавчого органу Київради (КМДА), Global Water Partnership, UNDP, Інституту геохімії, мінералогії та рудоутворення імені М.П. Семененка НАН України, Інституту космічних досліджень НАН України та ДКА України, Інституту економіки та прогнозування НАН України, 350.org, Української молодіжної кліматичної асоціації, «Центру екологічних ініціатив «Екодія», проекту «Україна без сміття», проекту «Кліматичні краплі».

Світлана Гринчук, директорка Департаменту з питань зміни клімату та збереження озонового шару, презентувала результати роботи Департаменту та плани на майбутнє, а також окреслила основні тези Стратегії низьковуглицевого розвитку України до 2050 року. У доповіді йшлося про розробку законів, які стосуються регіональної адаптації до змін клімату та створення спеціальної програми.  Спікерка зазначила: “Наше міністерство є одним з найвідкритіших. Ми стимулюємо міжсекторальне співробітництво, і тому запрошуємо усіх бажаючих спільно напрацьовувати шаблони локальних кліматичних програмних документів”.

Учасники воркшопу поділилися актуальною інформацією, як саме кліматичні зміни впливають на сільськогосподарські угіддя та водні ресурси в Україні та в світі. Попередньо були окреслені ризики для економіки, соціальної сфери та природоохоронної діяльності на основі доступних джерел і даних. 

Олександр Дячук, провідний співробітник Інституту економіки та прогнозування НАН України, прокоментував: “Хоча проблема зміни клімату є глобальною, найбільші виклики та загрози вона створює саме на локальному рівні. Українська держава та окремі міста беруть на себе добровільні кліматичні зобов’язання, однак, їх амбітність і рівень виконання часто є недостатніми. За останні роки світова та європейська інтеграція України посприяли процесам декарбонізації національної економіки, але в питаннях адаптації цього поки що не відбувається”.

Андрій Колотій, науковий співробітник Інституту космічних досліджень, підсумував результати останніх галузевих досліджень: “Сучасні зміни клімату згубно впливають на врожай різноманітних культур і на ґрунтову структуру”. Андрій Демиденко, представник Global Water Partnership, додав: «Людство буде відчувати зміну клімату через воду». Посилаючись на пункти Паризької угоди, експерт окреслив можливі шляхи пом’якшення наслідків зміни клімату для життя громади. Зокрема, він наголосив на важливості сезонного прогнозування клімату для сільського господарства, системи раннього попередження про екстремальну погоду та доступності якісного страхування.

В межах воркшопу відбулося обговорення всіх факторів, що призводять до погіршення навколишнього середовища. Пропонувалися різноманітні варіанти, як цьому зарадити. Авіаційна експертка Ірина Кустовська змоделювала проблему емісії двигунів літаків, а також вказала на способи її зменшення за рахунок застосування сучасних технологій та альтернативних джерел енергії. Оксана Кисіль, національна координаторка проекту ЄС “Угода мерів Схід” в Україні, розповіла про співпрацю з мерами різних міст України  в рамках приєднання до провідної ініціативи з енергоефективності та в процесі розробки стратегічних документів.

Експерти також підкреслили важливість відповідального підходу до сортування відходів. Евгенія Аратовська, керівниця проекту “Україна без сміття”, зазначила: “Завдяки роботі наших громадських сортувальних станцій, ми вбиваємо двох зайців. По-перше, прищеплюємо  основи еко-культури громадянам. По-друге, значно зменшуємо обсяг відходів, які б потрапили на сміттєзвалища. Менше відходів  — менше парникових газів, менше парникового ефекту. У такий спосіб ми усуваємо негативний вплив на тепловий баланс планети. Потрібно пам‘ятати, що все починається з ваших дій вдома і  вашої поїздки на станцію сортування”.

Практичним результатом еко-воркшопу є напрацювання пропозицій в ПДСЕР (К) Києва та підтримка роботи у напрямку розробки шаблонів кліматичних документів для громад України. Міністерство екології та природних ресурсів України та КМДА спільно з Kyiv Smart City та громадськістю братимуть участь у створенні Плану дій щодо сталого енергетичного та кліматичного розвитку на 2021-2030 рр. Завдяки воркшопу ми консолідували зусилля різних стейкхолдерів і максимально наблизились до створення спільної дорожньої карти щодо протидії зміні клімату та пом’якшення її наслідків.