Еко-воркшоп “Моніторинг водних ресурсів: проблеми та перспективи”

Еко-воркшоп “Моніторинг водних ресурсів: проблеми та перспективи”

9 серпня, у Kyiv Smart City Hub, відбувся другий екологічний воркшоп — “Моніторинг водних ресурсів: проблеми та перспективи”. Подія об’єднала представників влади і бізнесу, провідних науковців, громадських активістів, які опікуються станом поверхневих вод.  

На заході були присутні експерти з Управління водних ресурсів у Києві та Київській області, Дніпровське басейнове управління водних ресурсів, КП “Плесо”, Управління екології та природних ресурсів КМДА, Комітету з питань житлово-комунальної інфраструктури, благоустрою, ритуальних послуг, екології, енергоефективності та охорони навколишнього середовища Громадської ради при КМДА, Громадської ради при Голосіївській РДА, Центру екологічних ініціатив «Екодія», ТОВ «БІТ ТЕХНОЛОДЖІ», Public lab, КНУ ім. Т. Г. Шевченка, ІКД НАН України та ДКА України, Центральної геофізичної обсерваторії імені Б. Срезневського, Інституту водних проблем НАНУ.

Олександра Борисова, заступниця Генерального директора з екологічних питань КП “Плесо”,  розказала про етапи реалізації Водної стратегії міста Києва у 2018-2025 рр.  За її словами, Київ має стати першим українським містом, де буде прийнято Водну стратегію, яка відповідатиме практиці Європейського Союзу.

Під час виступів активно обговорювалася ефективність моніторингових систем України, відповідно до європейських норм, комунікація із київською владою та природоохоронна діяльність. “Нинішній склад комітету Громадської ради при КМДА особливу увагу приділяє екологічним питанням. Вони започаткували багато ініціатив, які стосуються захисту київських водних об’єктів. Це їм вдається завдяки постійній комунікації зі структурними підрозділами КМДА. Саме тому існує зворотній зв’язок і є результат”, – підкреслив Олег Попенко, голова Комітету з питань житлово-комунальної інфраструктури, благоустрою, ритуальних послуг, екології, енергоефективності та охорони навколишнього середовища при КМДА.

Одна з важливих функцій моніторингу водойм — виявлення чинників, які впливають на місцеву фауну. Мар’яна Гінзула, начальниця служби екологічного нагляду на землях водного фонду КП “Плесо”, зазначала: “У 2018 році на гарячу лінію мера 15-51 надійшли звернення про загибель біоресурсів — качок, риби тощо. Завдяки моніторингу ми можемо зафіксувати, що це пов’язано не зі станом води, а можливо, з провокативними діями в межах берегів”.

Із залученням цифрових технологій дані еко-моніторингу стають відкритими і доступними для жителів міст. Марія Шпанчик, головна спеціалістка відділу режимів водних об’єктів та моніторингу вод Державного агентства водних ресурсів України, презентувала відкриті дані Держводагенства. Відтепер кожен зацікавлений користувач може зайти на веб-ресурс, ознайомитись з даними державного моніторингу вод та завантажити цю інформацію у різних форматах.

Учасники воркшопу поділилися інноваційними підходами у моніторингу водних ресурсів. Богдан Яйлимов та Андрій Колотій, наукові співробітники ІКД НАНУ, розказали про моніторинг водних ресурсів з космосу. Це унікальна можливість подивитися на еко-ситуацію ретроспективно завдяки архіву супутникових даних. Наразі доступні супутникові продукти, які допомагають виміряти рівень забруднення води, прослідкувати зміни контурів водних об’єктів тощо. Дослідники продемонстрували технологічні властивості такого моніторингу на прикладі знімків із цвітіння води, зроблених найрізноманітнішими супутниками з космосу.

Дуже актуальне питання — це майбутнє водних ресурсів в умовах стрімкого розвитку міст. Урбанізація безпрецедентно впливає на мікроклімат та динаміку поверхневих вод у Києві. За словами д.г.н., професора Сергія Сніжко, у столиці шаленими темпами скорочується кількість природних територій через нову забудову, асфальтування вулиць тощо. Водні ресурси більше не вважаються невичерпними, і на цю проблему необхідно звернути увагу, а ситуацію — моніторити.

На воркшопі представники громадськості ділилися реальними прикладами, як стати на захист свого життєвого простору та протидіяти бізнес-інтересам, що руйнують міські екосистеми. Олександр Юрченко, голова Громадської ради при Голосіївській РДА, розказав про загрози знищення київських водойм та механізми захисту на прикладі екосистеми “Совські ставки”. Аліна Семенова, радниця голови Голосіївської громадської ради, поділилася власним досвідом, як разом із однодумцями шукати інструменти впливу для збереження річки Нивки у своєму мікрорайоні. Спікери підкреслили,  що контроль містян за процесами збереження та відновлення водойм є дуже важливим, і також наголосили на важливості просвітницької діяльності.

Наприкінці воркшопу команда Kyiv Smart City представила результати власного дослідження — “Поверхневі води Києва – ретроспектива та прогноз до 2025 року”. Ми провели ретроспективний картографічний аналіз, аналіз хімічного складу вод, а також зафіксували зміну площі водних об’єктів за 34 роки. Ми спрогнозували подальші зміни стану поверхневих вод міста, щоб наочно продемонструвати вплив техногенної діяльності та зменшити її наслідки.

Практичним результатом воркшопу “Моніторинг водних ресурсів: проблеми та перспективи” стане Резолюція з оцінки якості водних ресурсів, узгоджена всіма учасниками. За домовленістю з КП “Плесо”, напрацьовані рекомендації будуть включені до “Водної стратегії Києва-2018-2025”.