Моніторинг якості повітря у розумному місті: дихаємо вільно!

Моніторинг якості повітря у розумному місті: дихаємо вільно!

26 квітня 2018 року у Kyiv Smart City Hub відбувся еко-воркшоп на тему «Моніторинг якості повітря у розумному місті: актуальний стан, напрямки впровадження та перспективи». Найкращі українські екологи консолідували зусилля, вивчали європейський досвід та обмінювалися думками щодо останніх IT-винаходів у галузі моніторингу якості повітря. Метою заходу стало напрацювання рішень, завдяки яким мешканці українських міст вже скоро зможуть дихати на повні груди чистим повітрям.

Одна з найголовніших екологічних проблем сьогодення — шкідливі викиди у повітрі. Щодня з цим стикаються мешканці мегаполісів та промислових населених пунктів. Учасники воркшопу ініціювали створення громадського моніторингу у Києві, яке визначатиме рівень забруднення повітря дрібнодисперсним пилом, так званими частками pm 2,5 та pm 10. Цей вид забруднення є найбільш шкідливим для здоров’я містян. Однак реальний рівень пилу, від якого вже потерпають і погано почуваються мешканці Києва, ще недостатньо вивчений.

Хімічний склад київського повітря потребує нагальної уваги фахівців. Вже погоджено, що моніторинг якості атмосферного повітря із залученням новітніх IT-розробок запрацює у Києві до кінця поточного року. Учасники воркшопу також обговорили важливість адекватного інформування громадськості про ризики та успіхи проекту. До ініціативи долучаються громадські організації та волонтерські рухи, що освітлюють питання моніторингу повітря та розбудови систем його оцінки.

Нині по всій Україні є загальна тенденція до спаду виробництва. Однак рівень шкідливих домішків в атмосферному повітрі великих міст залишається стабільно високим. Основними джерелами забруднення визнані підприємства добувної і переробної промисловості, а також підприємства постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря. Їхні систематичні викиди забруднюючих речовин складають більше 90 % від загального обсягу викидів в атмосферне повітря України. Таким чином, близько двох третин всього населення нашої держави проживає на територіях, де стан атмосферного повітря не відповідає гігієнічним нормативам. Це згубно впливає на здоров’я містян, а також на загальний стан екосистеми у регіонах.

Під час виступів на воркшопі екологи приділили багато уваги причинам, що обумовлюють незадовільний стан якості повітря в містах. Серед основних чинників назвали недотримання підприємствами режиму експлуатації пилогазоочисного обладнання та низькі темпи впровадження новітніх технологій.  На хімічний склад повітря згубно впливає поточний інтенсивний обсяг викидів забруднюючих речовин у повітря стаціонарними джерелами забруднення — заводами, ТЕЦ тощо. І не варто забувати про традиційну причину невдоволення киян — значне збільшення кількості автомобільного транспорту на дорогах столиці.

Система громадського моніторингу оцінки якості повітря стане надзвичайно важливим здобутком Києва, адже склад повітря безпрецедентно впливає на фізичний стан містян. Впровадження smart-технологій моніторингу якості повітря надасть багато нової інформації для оцінки рівня небезпеки. Це дуже важливо не тільки для збереження здоров’я містян, але й для захисту рослинності і природних екосистем. Ініціатива Kyiv Smart City спільно з провідними українськими екологами продовжує роботу над конструктивним підходом до вирішення цієї екологічної проблеми.