Електронна демократія: інструменти для покращення життя у місті.

Електронна демократія: інструменти для покращення життя у місті.

Сучасна демократія відрізняється від прямої, що бере витоки зі Стародавньої Греції. Перехід до непрямої демократії був вимушеним: одна справа зібрати тисячу людей в амфітеатрі, й зовсім інша — десятки й сотні тисяч людей. Вважається, що пряма демократія — більш демократична форма правління, аніж представницька, проте підходить вона виключно для маленьких держав або муніципалітетів. Для України з населенням у понад 42 мільйони впровадження такої форми правління звучить нереалістично. Однак сьогодні через впровадження цифрових інструментів ми знову можемо повернутися до прямої демократії. Завдяки сервісам і технологіям жителі отримують нові можливості для ефективної співпраці з владою.

Які ознаки властиві електронній демократії? Доступ до публічної інформації — одна з найважливіших складових. Інша складова — безпосередня участь мешканців в управлінському процесі. Завдяки сучасним технологіям кожен мешканець може звертатися до влади із важливими питаннями, може залишати скарги, брати участь в обговоренні законопроектів і керувати бюджетами міст. А отже, рівень залученості громадян до ухвалення рішень щороку зростає.

Наприклад, у міста Києва є власний сайт для звернень громадян. Там можна стежити за роботою комунальних служб і залишати свої пропозиції чи скарги. Потрібно нанести розмітку пішохідного переходу, установити кришку люка чи обрізати дерева? Звертийтеся із запитом до влади! Аналогічно звернутися можна до сервісних центрів Київського метрополітену чи «Київпастрансу».

Публічність — велика сила суспільства. Вона допомагає громадянам захищатися та створювати тиск на владу. Можна ініціювати громадські обговорення разом із владою, або ж створити онлайн-петицію, якщо треба порушити питання, яке досі не обговорювалося. Звертатися можна до Київської міської ради, до Верховної Ради, Президента або до інших установ держав, наприклад, Білого дому США. Петиції — потужний спосіб привернути увагу до проблеми. Коли під запитом до влади підписуються тисячі людей, його просто неможливо ігнорувати. Реакція влади на електронні петиції є обов’язковою.

Ще один інструмент для ефективного покращення свого міста — Громадський бюджет. Усе, що потрібно, — ідея. Пропонуйте свої проекти, долучайтесь до команд та голосуйте за інші цікаві ідеї, об’єднуйтесь в спільноти. Проекти, які найбільше підтримають кияни шляхом е-голосування, будуть реалізовані Містом під контролем Команд та громадськості. Усі етапи реалізації затверджують разом з автором проекту, необхідні для реалізації речі закуповують через систему Prozorro.

Важливий аспект для користування онлайн-сервісами — це підтвердження особи. А в деяких випадках підтвердження особи в мережі — це дуже важливо. В Естонії для цього використовують 2048-бітний ключ-ідентифікатор, його дуже важко зламати. Тому естонці можуть користуватися своїми ID-картками навіть під час голосування на місцевих виборах. Звичайно, для інших питань, наприклад, голосувань на конкурсах чи реєстрації на заходи достатньо електронної пошти. Але для взаємодії з державою часто потрібен засіб ідентифікації особистості. Це питання в Україні давно розв’язане.

Електронний цифровий підпис (ЕЦП) законодавчо прирівняно до звичайного підпису ще з 2003 року. Але широкого застосування він набуває лише впродовж останніх п’яти років. ЕЦП дає можливість підписувати документи, надсилати запити на інформацію без жодної думки про принтер. До того ж, його можна швидко оформити. В Україні діє кілька сервісів сертифікації ЕЦП: можна звернутися в один з акредитованих центрів сертифікації ключів (АЦСК), який є в кожній області; скористатися центрами в податковій адміністрації; або ж отримати ключ через комерційні установи, («ПриватБанк» безкоштовно надає можливість отримати ЕЦП).

Сучасну владу можна поділити на державну й місцеву. Державна влада затверджує закони і стратегії, за якими живуть усі громадяни. Місцева — розвиває міста, виконує делеговані державною владою повноваження. Її здійснюють органи місцевого самоврядування: ради й адміністрації. Ради — представницькі органи, куди люди делегують депутатів через голосування. Адміністрації та комітети — виконавчі органи, які реалізовують рішення, які погодила рада. Усі знайомі з проблемами представницької демократії. У недостатньо розвинутих країнах представники народу часто нехтують довірою задля власної вигоди. Тому вже сьогодні, навіть у країнах сталої економіки, активно розвивається електронне урядування, і спілкування між народом і представниками влади виходить на новий рівень. Київ сьогодні є лідером України у впровадженні інструментів електронної демократії, однак розвиток міста неможливий без активної участі мешканців. Користуйтеся цифровими сервісами та змінюйте своє місто!