Cashless city: чи потрібна готівка у сучасному світі?

Cashless city: чи потрібна готівка у сучасному світі?

Чи замислювалися ви над тим, у скількох руках побувала готівка, перш ніж потрапити до вашого гаманця? Сьогодні у найбільш розвинених країнах світу готівкою майже не користуються – на заміну паперовим банкнотам прийшли банківські платіжні картки. Але і це не ідеальне рішення! Концепція розумного міста передбачає використання мобільних платежів, щоб жителям не доводилося носити з собою купу готівки чи безліч карток. Для цього у місті встановлюють спеціальні термінали для оплати за допомогою мобільного телефона або ж смарт-годинника.

Готівку у розумному місті можна порівняти з музикою на СD-дисках: вона існує, але стрімко втрачає свою актуальність. На заміну їй приходять сучасні технологічні інструменти та інноваційні сервіси. Сьогодні практично будь-яку послугу чи товар можна оплатити у безготівковий спосіб. Плюс комфорт, мінус клопоти.

Найбільшого прогресу на шляху до повної відмови від готівки досягла Швеція: банкноти та монети становлять тут всього 1% від усіх здійснених платежів. “Вибачте, ми не приймаємо готівку” – такі таблички висять у  багатьох шведському кафе. Аналогічні оголошення можна зустріти й у шведських банках. У більшості населення країни навіть пластикові картки не користуються популярністю. Для швидкого переказу коштів між користувачами активно застосовується мобільний застосунок Swish, який працює з великими банками країни. За даними 2016 року, через нього щорічно проходить близько 6,4 мільярда крон. Влітку 2015-го в Швеції сталося перше (і єдине) Swish-пограбування: двоє нападників змусили хлопця перевести їм приблизно 80 крон, однак згодом шахраїв вдалося “вичислити” завдяки тому ж додатку. Завдяки безготівковій економіці вуличні крадіжки поступово втрачають сенс: готівки у перехожих немає, картки можна одразу ж заблокувати, а смартфон захищений відбитком пальця. У касах кафе та крамничок теж буде пусто, а отже знижується рівень злочинності.

Київ прагне стати справжнім європейським розумним містом. Протягом трьох років столична влада активно розвиває цифрову міську інфраструктуру та впроваджує систему технологічного управління містом. Розвиток технології безготівкових розрахунків – один з пріоритетів. Вже сьогодні кияни можуть здійснювати розрахунки за допомогою технологій PayPass, Google Pay, Apple Pay, а також безконтактно оплачувати прохід у метро. Київ став 5-м містом у світі, яке запровадило прохід в метро за допомогою безконтактних платіжних карток.

“Згідно з дослідженням Visa, жителі міста витрачають близько 32 годин щороку для здійснення різноманітних платежів. Ми можемо зекономити цей час, якщо розвиватимемо системи безготівкового розрахунку. Київ сьогодні є одним з головних міст Європи у розвитку концепції smart city, і завдяки впровадженню cashless-економіки в української столиці з’являється можливість залучити ще більше інвестицій для розвитку стартапів та молодих компаній”, – коментує Віра Платонова, голова групи країн регіону СНД і Південно-Східної Європи компанії Visa.

Перехід на електронні платежі дозволяє економити час, скорочувати шахрайські операції, забезпечує прозорість і контроль за надходженнями та витратами міського бюджету. Завдяки безготівковим платежам місто виходить на новий етап розвитку інфраструктури. Безготівкове місто отримує більше податкових надходжень, адже економіка виводиться з тіні. Місто може отримувати дані, які дозволять дізнатися більше про потреби громадян, а отже створювати ті сервіси, які їм потрібні. Місто без готівки – це і зменшення витрат на управління грошовими потоками. Це ефективні управлінські процеси. І головне – це підвищення якості життя громадян.