Штучний інтелект: застосування алгоритмів машинного навчання у повсякденному житті.

Штучний інтелект: застосування алгоритмів машинного навчання у повсякденному житті.

Поки ти поспішаєш на роботу, мобільний телефон планує візит до лікаря, враховуючи показники твого здоров’я, у навушниках лунає ідеальна музична добірка, на дорогах зникли затори, а чашка гарячої кави вже чекає на столі. Звучить нереалістично?  Втілити цей сценарій у життя стає можливим завдяки використанню алгоритмів машинного навчання.

Штучний інтелект (ШІ) — це створена людиною система, здатна обробляти нову інформацію, пов’язувати її з наявним знанням, і, відповідно до отриманих даних, формувати своє власне уявлення про об’єкти пізнання. Завдяки цій системі багато речей, які раніше здавалися фантастикою, сьогодні стають реальністю.

У медичній сфері активно застосовується вміння ШІ запам’ятовувати великий обсяг інформації та швидко його аналізувати. Особливістю розумних помічників є можливість визначати схильність людини до певних захворювань, або ідентифікувати їх на дуже ранніх стадіях. Наприклад, суперкомп’ютер IBM Watson здатен ставити пацієнтам діагнози завдяки обробці медичних документів та історій хвороб. Усі дані перевіряються кваліфікованими лікарями, які приймають остаточне рішення. Така процедура мінімізує час для визначення хвороби та призначення відповідного лікування, а отже дозволяє рятувати здоров’я та життя ще більшої кількості пацієнтів. Інший успішний приклад демонструє компанія Google. Разом із Національною службою охорони здоров’я Великої Британії вони активно працюють над проектом DeepMind Health. Головна мета запуску DeepMind Health — надання технічної експертизи для розробки й вдосконалення технологій по догляду за пацієнтами. На сьогодні у DeepMind Health працюють над створенням електронних інструментів, що спрощують роботу лікаря. У межах проекту вже представлено додаток для смартфона, який дозволяє точніше діагностувати гостру ниркову недостатність.

У промисловості ШІ дає можливість автоматизації виробництва. Наприклад, з 2021 року компанія LG планує частковий перехід до автоматизованої закупки матеріалів, контролю якості та відправлення продукції. Повний перехід очікується у 2023 році. Галузь сільського господарства вже активно використовує системи штучного інтелекту для контролю показників ґрунту, стану рослин, наявності необхідних компонентів і навіть розпізнавання бур’янів. Це допомагає раціональніше використовувати ресурси.

Використання ШІ у сфері дорожнього руху здатне зменшити кількість заторів, запропонувати альтернативні шляхи проїзду, фіксувати аварії та за необхідності викликати евакуатор. Подібні системи працюють у багатьох містах Європи, Азії та Америки. Результат впровадження такої системи стане ще помітнішим за використання автономних автомобілів, які також є однією зі сфер розвитку ШІ.

А як щодо застосування ШІ у повсякденному житті? У побуті основним прикладом є розробка та впровадження «розумних будинків». Перші версії таких будинків вже представлені на виставках сучасної техніки. Зараз розробники надають можливість віддаленого доступу до певних компонентів (наприклад дистанційне ввімкнення пристроїв, налаштування клімат-контролю, відеоспостереження в режимі онлайн), але у майбутньому передбачається, що система будинку буде аналізувати поведінку мешканців та налаштовувати роботу окремих компонентів відповідно до їхніх звичок.

Ми живемо у час неймовірно швидкого технологічного прогресу. Алгоритми ШІ вже сьогодні допомагають автоматизувати різні процеси — від елементарної відправки листів до бронювання авіаквитків.

Нагадуємо, 5 березня 2019 року у Києві громадська організація «СМАРТ СІТІ ХАБ» за підтримки Київської міської державної адміністрації розпочала масштабний проект під назвою AI for Kyiv. Головна мета проекту — дослідити питання етики та прозорості використання автоматизованого прийняття рішень у Києві. 14-місячний проект фінансується грантом у розмірі 260 000 доларів США від всесвітньої філантропічної організації Luminate, яка орієнтована на розширення можливостей співпраці громадян та інституцій для побудови справедливих і відкритих суспільств. Luminate створена П’єром Омідьяром, засновником eBay.

Читати більше: AI for Kyiv — у березні 2019 в Україні стартує перший проект, покликаний дослідити етику автоматизованого прийняття рішень.