Академія Кодування: історія сучасних інноваторів.

Академія Кодування: історія сучасних інноваторів.

Академія Кодування – це некомерційна громадська ініціатива, створена в 2015 році. Головна мета Академії – допомогти дітям стати активними користувачами сучасних технологій та навчити їх головним навичкам програмування. Спочатку навчальна програма була побудована за принципами британської ініціативи Code Club і базувалася на вивченні візуальної мови програмування Scratch. У 2016 році Академія Кодування об’єдналася із благодійним фондом BrainBasket і компанією Miratech для масштабування курсів на всій території України в рамках проекту Technology Nation Kids. У столиці Академія Кодування співпрацює з міською ініціативою Kyiv Smart City, яка допомагає залучати до вдосконалення ІТ-освіти міську владу та школи.

З 2017 року до проекту Академії Кодування приєднався агрохолдинг Астарта, зацікавлений у розширенні проекту на українські села. Вже діє навчальний проект з програмування роботів на прикладі робототехнічних наборів mBot, знято базовий курс із робототехніки, а також триває розробка нових навчальних програм. Курси безкоштовні, всі матеріали є у вільному доступі, а навчання проводять волонтери, які мають досвід у програмуванні.

Академія Кодування — це не просто навчальний курс для дітей, це історія, яку створюють перспективні ІТ-волонтери. Люди, яким небайдуже майбутнє країни, в якій вони живуть. Люди, які створюють нові можливості та змінюють країну власними зусиллями. Академія Кодування — це про інноваторів, які вже сьогодні допомагають маленьким українцям навчатися, ставати кращими та розвивати власний потенціал.

Курс Академії Кодування проходить у рамках Kyiv Smart City School. Організатори курсу Академії кодування Кирило Савченко та Антон Мельником розповіли, як виникла ідея створення проекту, як проводяться заняття, та якими враженнями про навчання діляться маленькі учні.

Чому так важливо, щоб діти вміли програмувати?

Антон: Сучасний світ розвивається найшвидшими темпами і вже зараз з’являється все більше професій на межі програмування та біології, фінансів, фізики, медицини та інших сфер. Тому з кожним роком все більше людей усвідомлюють важливість вивчення програмування, а курс вивчення основ інформаційних технологій у школах набуває особливого значення. Читання та письмо надають дітям необмежені можливості вивчати та пізнавати цікавий світ. Так само з програмуванням — спочатку ви навчаєтеся програмувати, а потім, програмуючи, відкриваєте для себе абсолютно інший інноваційний світ. А отже, навички програмування розширюють особистісні можливості кожного.

Як проходить заняття? Чи є інтерактивні вправи, цікаві методики викладання? Як ви заохочуєте дітей?

Кирило: Усі уроки Академії Кодування – це проекти відомих комп’ютерних ігор, які учні розробляють разом із ментором. Водночас, ми вимагаємо, щоб саме учні визначали вектор розробки гри – що і як вони хочуть зробити. Уроки зі Scratch доступні у вільному доступі на сайті Академії Кодування. Курс Scratch, який ми викладаємо у Smart City Hub, проводиться у форматі гри. У кожній групі близько 10 дітей. У такий спосіб ми значно легше можемо знайти індивідуальний підхід до кожного. І найважливіше, ми не вимагаємо від учнів попереднього знання структурного програмування чи основ алгоритмізації.

Чи соромляться діти перепитувати, якщо їм щось незрозуміло?

Антон: Для нас найголовніше, щоб діти не соромилися і не боялися поставити питання, адже якщо вони не запитуватимуть, то нічого нового не дізнаються. Ми намагаємося організувати більш неформальний процес навчання, аніж у школі, щоб діти могли почувати себе більш комфортно. Окрім цього, ми мотивуємо дітей бути зацікавленими в їхніх починаннях. Дуже важливо, щоб вони не проґавили щось, а зрозуміли та засвоїли все на початковому етапі. А коли з’являються певні перешкоди, ми не намагаємося вирішити завдання замість дитини, ми спонукаємо учнів, яким щось не вдається, самостійно знайти вихід. Це розвиває у дитини вміння знаходити вихід зі складних ситуацій.

Є такі діти, яким зовсім не подобається програмувати?

Кирило: Завжди будуть діти, яким не підходять наші курси, або ж зовсім не сподобається програмування. Але це не проблема. Головне, щоб дитина та батьки зрозуміли це вчасно. Батькам не варто змушувати дитину займатися тим, чого вона не бажає. Може, в майбутньому ситуація та погляди зміняться, і людина знову повернеться до вивчення програмування.

Що кажуть самі діти, чому їм подобається вивчати програмування?

Антон: У кожного щось своє. Хтось хоче бути схожим на Ілона Маска, інший – на своїх батьків, які працюють в ІТ-компаніях. Scratch – інтерактивне середовище розробки, саме тому діти відразу можуть побачити результати своїх дій. І це їм дуже подобається. Також дітям цікаво створювати проекти, в які потім можна пограти.

Які враження у дітей, батьків, викладачів?

Кирило: Враження від уроків у всіх дуже позитивні. Якщо ми надихаємо дітей до саморозвитку та подальшого вивчення програмування, то розуміємо, що нашу головну місію виконано. Такі позитивні емоції ми спостерігаємо на кожному уроці. Дітям подобається займатися, адже ми створюємо неформальну атмосферу на заняттях. У дітей немає враження, що вони сидять на уроці, як у школі. Ми навчаємо у форматі гри і це справді викликає у дітей прихильність. Ми стаємо старшими друзями, які допомагають, якщо раптом щось не виходить, та заохочують, коли все йде добре.

Який курс ви викладаєте у Kyiv Smart City School?

Антон: У Kyiv Smart City School ми викладаємо курс із основ кодування з використанням візуальної мови Scratch. Scratch — один із найпопулярніших інструментів для навчання дітей програмуванню, який розробили в Массачусетському технологічному інституті. Це абсолютно унікальне середовище для вивчення основ кодування, яке перетворюється на захопливе заняття. Kyiv Smart City, за підтримки КМДА, спільно з Академією кодування та BrainBasket Foundation організували безкоштовні щотижневі заняття для дітей 9-12 років на базі Smart City Hub. У такий спосіб ми разом створюємо ґрунт для майбутнього розвитку IT-фахівців в країні, стартапів та високотехнологічних компаній. Понад 300 дітей вже отримали сертифікати про успішне завершення навчального курсу у рамках Kyiv Smart City School.

{"autoplay":"true","autoplay_speed":3000,"speed":300,"arrows":"true","dots":"true"}

Якими навичками володіють діти після закінчення курсу?

Кирило: Протягом курсу діти отримують базові знання та навички зі створення алгоритмів і програмування. Такі уміння вони можуть використовувати для подальшого вивчення різних мов програмування, математики та фізики. Також діти знайомляться з підходами до пошуку та аналізу інформації, які потім будуть використовувати впродовж усього життя. Кодування — це трохи більше, ніж просто запам’ятовування певних алгоритмів. Це навички, які розвивають критичне та аналітичне мислення, формують індивідуальні якості, емоційний інтелект, уяву та креативність.

Скільки триває повний курс?

Антон: Все залежить від курсу, який вивчають діти. Так, наприклад, навчальний курс зі Scratch триває 11 тижнів, з розрахунку 1 урок на тиждень, а з програмування роботів – 9 тижнів. Також ми комбінуємо ці два курси, як наприклад у рамках Kyiv Smart City School. Там курс триває 15 тижнів.

Чи плануєте запуск подібних проектів в інших містах?

Кирило: У нас є багато однодумців, які допомагають поширювати нашу програму як в Україні, так і за її межами. Щодо України, то за чотири роки проекту курси проходили в 38 містах і 18 селах нашої країни. За такі результати ми насамперед хочемо подякувати всім нашим менторам і партнерам.

Нагадуємо, аби потрапити на безкоштовні курси Академії Кодування, треба заповнити аплікаційну форму та зачекати своєї черги.